Almanya'nın İsrail sevdasının altından ne çıktı

Almanya'nın İsrail sevdasının altından ne çıktı

2023 yılının 10 ayında Almanya'dan İsrail'e 303 milyon Euro'luk silah ve askeri malzeme satışı yapıldığı açıklandı.

Almanya'nın İsrail'e silah ve askeri malzeme satışı, 10 ayda yaklaşık 10 kat artarak 303 milyon Euro'ya yükseldi.

Alman basınının, Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığına dayandırdığı habere göre, Alman hükümeti, yılın başından 2 Kasım'a kadar yaklaşık 303 milyon Euro'luk silah ve askeri malzeme satışına onay verdi. Böylece Almanya'nın İsrail'e silah ve askeri malzeme satışında 2022'nin aynı dönemine göre yaklaşık 10 katlık artış kaydedildi.

İsrail-Filistin çatışmasının başlamasının ardından ilk birkaç haftada federal hükümet, İsrail'den gelen 185 başvuruyu onayladı.

ALMANYA'NIN İSRAİL'E DESTEĞİ

İsrail-Filistin çatışması devam ederken Almanya Başbakanı Olaf Scholz yaptığı açıklamalarda İsrail'e olan desteğini her defasında dile getiriyor.

Scholz birçok defa ''İsrail'in kendini savunma hakkı var'' ifadelerini kullandı.

Almanya'daki Yahudi karşıtlarına da değinen Scholz ''Almanya'da Yahudi karşıtlığının yeri yok. Yahudi kurumlarını koruyacağız.'' demişti.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ise ''Yahudi yaşamını korumak da bizim özel sorumluluğumuzdur ve tarih önünde görevimizdir. Bu demokrasimizin üzerine inşa edildiği temele yazılıdır. Yahudi yaşamının korunması devletin sorumluluğudur ve bu bir vatandaşlık görevidir." söyleminde bulunmuştu.

İsrail'i ziyaret eden Alman Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ingo Gerhartz'in ise geçtiğimiz günlerde kan bağışında bulunduğu bildirilmişti

Gerhartz''in Tel Aviv yakınındaki bir hastanede kan bağışında bulunduğu ifade edilmişti

''ÖNCELİKLİ OLARAK İŞLEME ALINIYOR''

Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığının İsrail-Filistin çatışmasının ardından "Alman federal hükümeti, İsrail'e askeri teçhizat ihracatına ilişkin başvuruları mevcut durum nedeniyle öncelikli olarak işleme alıyor ve karara bağlıyor." açıklamasına yer verildi.

Almanya'da silahların ihracatına Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Federal Ekonomik İşler ve İhracat Kontrol Dairesinin (BAFA) katılımıyla karar veriyor. Özellikle hassas durumlarda Başbakan ve diğer bakanların da dahil olduğu Federal Güvenlik Konseyi bunun kararını alabiliyor.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, 12 Ekim'de İsrail'in Hamas'ın saldırılarından dolayı Almanya'dan savaş gemileri için mühimmat talep ettiğini bildirmişti.

Fotoğraf:Unsplash

HABERE YORUM KAT