Almanya’nın ilk siyah kadın federal milletvekili Hessen’den

Almanya’nın ilk siyah kadın federal milletvekili Hessen’den

Almanya’da gerçekleştirilen seçimlerde ülke tarihinde ilk kez bir siyah kadın milletvekili de parlamentoya girdi.

Almanya’da gerçekleştirilen genel seçimde Hessen’i önümüzdeki dönem Federal Meclis’te temsil edecek olan 50 milletvekilinin beşi göçmen kökenli. Bunlar arasında Almanya tarihinin ilk siyah kadın milletvekili Awet Tesfaiesus da yer alıyor.

Hemen hepsi ülkelerindeki siyasi baskılar nedeniyle Almanya’ya göç etmiş olan ailelerin çocukları olan milletvekilleri şöyle:

SPD’den Armand Zorn (33) ve Kaweh Manoori (33), Yeşiller’den Awet Tesfaiesus (47) ve Omid Nouripour (46) ile Sol Parti’den Ali Al-Dailami (40).

SPD’nin Frankfurt’tan direkt aday gösterdiği Kamerun kökenli Zorn, uzun yıllardır Hıristiyan demokratların kalesi olarak görülen 182 no’lu seçim bölgesini kazanarak seçildi.

183 no’lu seçim bölgesini de Yeşillerin direkt adayı İran kökenli Nouripour’a karşı kaybeden, fakat SPD’nin eyalet listesinden seçilerek Federal Meclis’e giren Manoori de rakibi gibi İran kökenli.

Her ikisi de 33 yaşında olan SPD milletvekilleri Zorn ve Manoori, seçimden önce Frankfurt’ta Türkiye kökenli göçmenlerin temsilcileriyle bir araya gelerek, siyasi hedeflerini anlatmış, destek istemişlerdi.

Giessen’den seçilen Ali Al-Dailami, parti Eşgenel Başkanı Janine Wissler’le birlikte Hessen’i Berlin’de temsil edecek ikinci Sol Parti milletvekili.

Federal Meclis tarihindeki ilk siyah kadın milletvekili ünvanını üstlenen Yeşiller üyesi Awet Tesfaiesus da Eritre kökenli. Mesleği avukatlık olan Tesfaisesus, 1974 yılında Eritre’de dünyaya gelmiş, siyasi baskılar nedeniyle ülkesi terk etmek zorunda kalmış bir ailenin çocuğu. Asıl mesleği avukatlık olan Tasfaisesus, Hanau’da göçmen köken dokuz gencin yaşamını yitirdiği ırkçı katliamın ardından siyasette daha aktif olmaya karar vererek, partisinin milletvekili adayları arasında yerini almış.

KAYNAK: BİRGÜN

Fotoğraf: awet-tesfaiesus.de

HABERE YORUM KAT