Almanya’nın Hava Kuvvetleri yapay zekaya emanet

Almanya’nın Hava Kuvvetleri yapay zekaya emanet

Herkes geleceğin ordularını konuşuyor. Peki, Almanya savaşta yapay zeka kullanacak mı? Alman firmalarından oluşan bir konsorsiyum, Geleceğin Savaş Hava Sistemi hakkında bilgi verdi.

Konsorsiyumun Alman silah tedarik kurumuyla sözleşme imzaladıktan sonra bu kilometre taşına ulaşması yalnızca dokuz ay sürdü. Konsorsiyum Helsing, IBM Deutschland ve tamamı Rohde & Schwarz’a ait olan Schonhofer Sales and Engineering’den oluşuyor. İkinci sürümün, son derece hassas ortamlarda ek yetenek bileşenleri ve standartlaştırılmış, işbirliğine dayalı yapay zeka iş akışlarıyla Kasım ayında çıkması bekleniyor.

YAPAY ZEKA OMURGASI

The Defense Post haberine göre piyasaya sürülen altyapı, “askeri sektördeki kuruluşlar arasında işbirlikçi yapay zeka iş akışlarına” olanak tanıyan ilk yazılım platformudur . “Müşteri tarafında bir çözüm olarak platform, standartlaştırılmış prosedürler ve açık, birlikte çalışabilir mimariler sağlıyor.” Sistemin açık mimarisi ve şeffaf dağıtımı, yeteneklerin kusursuz entegrasyonunu sağlayarak daha esnek ve verimli operasyonlar sağlar. Ayrıca kullanıcıların veri güvenliğini ve egemenliğini sağlayan merkezi bir platform oluşturur.

GELECEĞİN SAVAŞ HAVA SİSTEMİ

FCAS, Fransa, Almanya ve İspanya’dan oluşan bir Avrupa yeni nesil uçak projesidir . Altıncı nesil bir uçak, gelişmiş aviyonik, silahlar ve ilgili insansız hava sistemlerini içeren projenin odak noktasıdır. Yapay zeka, sensör verilerinin değerlendirilmesi, görev planlaması ve efektörlerin konuşlandırılması gibi bir dizi görev için projenin kritik bir bileşeni olup hassasiyet, hız ve etkinlik sağlar. “Yapay zekanın kullanımı FCAS’ın hava üstünlüğü açısından kritik öneme sahip olacak. Yapay zeka, sensör verilerinin değerlendirilmesini, görevlerin planlanmasını ve efektörlerin kullanımını hızlandırıyor,” diye açıkladı Schonhofer genel müdürü Frank Schrudde . “Bundeswehr’in yenilikçi, uzun süredir devam eden bir ortağı olarak araştırma ortamına güç katıyoruz. Ortaklarımızla birlikte orta ölçekli bir şirketin çevikliğini projeye kazandırmış olmanın gururunu yaşıyoruz. İlk göstericiyi 9 ay gibi çok kısa bir sürede konuşlandırmayı başardık.”

HABERE YORUM KAT