Almanya'nın en popüler şarapları

Almanya'nın en popüler şarapları

Almanya'dan gelen bazı şarap türleri giderek daha fazla talep görüyor. Beyaz şarap bir kez daha en popüler olanı...

Almanya'da roze şarap üretimi tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bodenheim, Rheinhessen'deki Alman Şarap Enstitüsü'ne (DWI) göre aynı zamanda sek şaraplara yönelik eğilim de devam ediyor. Roze şaraplardaki artış kırmızı şarapların aleyhine işliyor. Beyaz şarap bir kez daha en popüler olanı.

DWI sözcüsü Ernst Büscher, kalite testi yapılan şaraplar içinde rozenin payının 2023'te bir önceki yıla kıyasla yüzde 13'ten yüzde 16'ya yükseldiğini söyledi. Bu artış kırmızı şarapların payını yüzde 18'e itti. Bir önceki yıl olduğu gibi şarapların üçte ikisi beyazdı.

7 MİLYON ŞARAP TESTİ GEÇTİ

Sunulan tüm Alman kalite ve Prädikat şaraplarının yarısından biraz fazlası (yüzde 51) sekti. Bu oran 2022 yılına göre bir puan daha fazla olmakla birlikte, on yıl öncesine (2013) göre 8 puan, 20 yıl öncesine (2003) göre ise 15 puan daha fazladır. Geçen yıl tatlı ve yarı tatlı şarapların oranı yüzde 29 ile bir önceki yılla aynı seviyedeydi. Her beş şaraptan biri yarı sek olarak sınıflandırılmıştır; bu oran 2003 yılına kıyasla değişmemiştir.

Toplam yedi milyon hektolitre kaliteli ve Prädikat şarap, kaliteli şarap testini başarıyla geçti. DWI'ye göre, bu rakam Alman şarap üretiminin yaklaşık yüzde 95'ine tekabül ediyor. Bir hektolitre 100 litredir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT