Almanya'nın en büyük çevrimiçi suç platformu çökertildi

Almanya'nın en büyük çevrimiçi suç platformu çökertildi

Uyuşturucu ticareti, silah kaçakçılığı, kara para aklama gibi çok sayıda suça zemin hazırlayan "Crimemarket" adlı internet sitesine karşı düzenlenen operasyonda, onlarca noktaya baskın yapıldı. Çok sayıda gözaltı var.

Almanya'da polis, yasa dışı uyuşturucu ve silah ticareti yapılan internet sitesini kapattı, siteyi yöneten çeteyi çökertti.

Perşembe günü ülke çapında düzenlenen operasyonda, 102 noktaya baskın düzenleyen polis ekipleri, Almanca yayın yapan en büyük yasa dışı online ticaret platformu "Crimemarket" ile bağlantısı olduğu düşünülen çok sayıda şüpheliyi gözaltına alındı.

Platform, NRW Siber Suçlar Merkezi tarafından yürütülen siber suç soruşturmasının parçası olarak, 2020 yılından bu yana Düsseldorf Emniyet Müdürlüğü tarafından soruşturuluyordu.

200 BİNE YAKIN KULLANICISI VAR

"Crimemarket"e hem "Clearnet" hem de "Darknet" üzerinden erişilebiliyor ve 180 binden fazla kayıtlı kullanıcısı var. Bu platformda ağırlıklı olarak uyuşturucu ve silah ticareti yapılıyor ancak kara para aklama ve başkaca yasa dışı hizmetler de sunuluyor.

Operasyonda esrar ve çeşitli uyuşturucu hap tabletleri de dahil olmak üzere yüklü miktarda madde ele geçirildi. Ayrıca yaklaşık 600 bin Euro nakit para ve taşınır mal varlığına da el konuldu.

ARTI49

HABERE YORUM KAT