Almanya’nın doğusu boşalıyor: Ülkenin batısına göç arttı, “demografik ayrım” derinleşiyor

Almanya’nın doğusu boşalıyor: Ülkenin batısına göç arttı, “demografik ayrım” derinleşiyor

Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesinden bu yana, eski eyaletlerde nüfus artarken, doğudaki yeni eyaletlerde düşüş gözleniyor. Bu nüfus hareketinin kalıcı niteliği, yeni sorunları tetikliyor.

Federal Almanya’daki bir  araştırmaya göre ülkenin batısındaki eyaletlerde nüfus artışı gözlenirken doğusundaki eyaletlerde düşüş yaşanıyor. Alman Basın Ajansı DPA’ya göre düşüşten etkilenen eyaletlerin başını Saksonya-Anhalt çekiyor.

Berlin Duvarı’nın yıkılmasından bu yana söz konusu eyalette neredeyse her dört kişiden biri batıdaki eyaletlere göç etti. Berlin Nüfus ve Kalkınma Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre Almanya’nın doğudaki eyaletlerinde ikamet edenlerin sayısı düşmeye devam ediyor. Yeniden birleşmenin 30’uncu yıldönümünden birkaç hafta önce Berlin’de yayınlanan rapora göre, doğu ile batı arasındaki demografik ayrım çizgisinin gelecekte azalacağına dair umutlar azalıyor.

Yeniden birleşmeden bu yana ülkenin nüfusu yaklaşık 3,4 milyon artış gösterdi ve toplam nüfus 2019’un sonunda yaklaşık 83,2 milyon kişiye ulaştı. Ancak eski eyaletlerde 1990 ile 2019 arasında nüfus açısından 5,4 milyondan fazla kişilik bir artış gözlenirken, beş doğu Almanya eyaletindeki nüfusta aynı dönemde yaklaşık 2,2 milyon kişilik bir düşüş saptandı.

Diğer taraftan doğudan batıya göçün 2015 yılından itibaren durduğu ve çocuk sayısında ise artış gözlendiği, ancak 1990 doğumluların dönemindeki düşük nüfus dolayısıyla yeni dönemde de ebeveyn sayısının düşük kaldığı vurgulandı. Doğu Almanya’daki nüfus artışı, dışarıdan gelen göçmenlerin bölgeye kaydırılmasıyla da sağlanamadı.

+49 - BERLİN

FOTO: Hendrik Schmidt / DPA

HABERE YORUM KAT