Almanya'dan Türkiye'ye yaz tatili için gidecekler dikkat: YARAMAZ ÇOCUK GELİYOR!

Almanya'dan Türkiye'ye yaz tatili için gidecekler dikkat: YARAMAZ ÇOCUK GELİYOR!

Almanya'da yaşayan birçok Türk, yaz tatilini geçirmek için anavatanlarını tercih ediyor. Ancak meteroloji uzmanları bu yaz 'El Nino' hava olayının Türkiye'yi vuracağı konusunda uyarıyor.

Almanya'da yaklaşık 3 milyon Türk yaşıyor. Bu vatandaşların birçoğu yaz tatillerini Türkiye'de değerlendiriyor. Ancak bu yaz kum, deniz ve güneş bekleyenler bir sürpriz ile karşılaşabilir. 

Meteroloji uzmanı Kerem Ökten, El Nino (Yaramaz çocuk) hava olayı yıllar sonra Türkiye'ye geri döneceğini söyledi. Kerem Ökten, açıklamasında El Nino'nun yaz aylarında beklenen yaz aylarında Türkiye'de hayatı cehenneme çevireceği duyurdu.  Ökten, yaptığı açıklamada El Nino'nun Türkiye'de yaz aylarında beklenen hava koşullarını olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Ökten, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Columbia Üniversitesi'nin Türkiye için normallerden daha yağışlı bir Yaz mevsimi öngördüğünü belirtti. Dünya modellerinin de genel olarak bu yönde işaretler verdiğini ifade eden Ökten, Yaz mevsimi ilerledikçe daha şiddetli yağış hücrelerinin oluşabileceğini öngördü.

Ökten, ayrıca 3 yıl sonra El Nino'nun yeniden görülmesinin beklendiğini ve Yaz mevsiminde beklenen El Nino'nun 2015'ten sonraki en güçlü El Nino olabileceğini belirtti. El Nino'nun olağanüstü hava koşullarını artırıcı bir etken olduğunu söyleyen Ökten, dikkatli olunmasının altını çizdi.

 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT