Almanya’dan Rusya'ya Navalny için çağrı: Olay aydınlatılmalı

Almanya’dan Rusya'ya Navalny için çağrı: Olay aydınlatılmalı

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Almanya'da tedavisi süren Rus muhalif lider Alexey Navalny olayında sonuca ulaşılması için Avrupa’nın Rusya’ya baskıya devam edeceğini açıkladı.

Federal Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Paris'te düzenlenen bir konferansa konuşmacı olarak davet edildi. Burada Alexey Navalny hakkında Rusya’ya yönelik bir açıklama yapan Maas, “Avrupa, ABD Başkanı Donald Trump’ın politikasına uymayacak ve Rusya’ya Navalny vakasına açıklık getirmesi için baskı uygulamaya devam edecektir” dedi.

Navalny vakasında olan karışıklığa yönelik sınır ötesi çözüme ulaşmak adına yaptığı konuşmada Maas, “Bu farkındalık Avrupa’nın çok taraflı dış politikasının temel taşını oluşturuyor. Rusya ile olan ilişkinin üzerinde kara bulutlar geziyor, Rusya’nın Navalny konusunda açıklığa kavuşmak için daha çok katkıda bulunması gerekli” ifadelerini kullandı.

Tomsk kentinden Moskova'ya dönerken uçakta fenalaşan ve zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılan muhalif lider Alexey Navalny, tedavisi için Almanya'nın başkenti Berlin'e getirilmişti. Navalny’nin destekçileri ise Rus politikacının biri tarafından zehirlendiğini iddia ediyor.

+49 – BERLİN

FOTO: AA

HABERE YORUM KAT