Almanya’daki Türk sosyal demokratlardan uyarı: Bu olaylar bir daha yaşanmamalı

Almanya’daki Türk sosyal demokratlardan uyarı: Bu olaylar bir daha yaşanmamalı

Sosyaldemokrat Halk Dernekleri Federasyonu (HDF), Federal İçişleri Bakanı’na açık çağrı yayımlayarak, son günlerde yaşanan polis şiddetine bir son verilmesini, sorumluların yargılanmasını istedi.


Federal Almanya’daki Türk solunun köklü kuruluşlarından Sosyaldemokrat Halk Dernekleri Federasyonu (HDF) son dönemde yaşanan ve göçmen gençleri hedef alan polis şiddetine derhal son verilmesini istedi. HDF Başkanı Necip Şahin, Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer’e yönelik bir mektup yayımlayarak, suçluların yargılanması gerektiğini ve bu sürecin takipçisi olacaklarını bildirdi. 

necip-sahin.png

HDF Başkanı Necip Şahin

HDF Genel Başkanı Şahin’in Almanca ve Türkçe kaleme aldığı açık mektubu şöyle:

“Sayın Bakan, 

Son haftalarda Almanya’nın değişik şehirlerinde, kısa süre önce ABD’de yaşanan ve ölümle sonuçlanan bir olayı anımsatan polis davranışları, göçmenler arasında korku ve endişe yaratmıştır. Asıl görevi, yurttaşların güvenliğini sağlamak olan polis gücü, milliyeti ne olursa olsun herkese, insanca ve yasal kurallar sınırlarında davranmak zorundadır. 

Bakanlığınızdan beklentimiz, bu ve buna benzer olayların bir daha yaşanmaması için suçluların ivedilikle yargılanmaları ve gereken cezalara çarptırılmalarıdır. 

Sosyaldemokrat Halk Dernekleri Federasyonu (HDF) olarak, yaşanan olayları ve bundan sonraki süreci, özenle takip edeceğimizi ve gereken demokratik tüm haklarımızı da kullanacağımızı belirtmek isteriz.”

+49 - BERLİN

HABERE YORUM KAT