Almanya'daki sosisler sınıfta kaldı... Yalnızca 1 tanesi "testi" geçti

Almanya'daki sosisler sınıfta kaldı... Yalnızca 1 tanesi "testi" geçti

Almanya'da "Bratwurst" barbeküde bir klasiktir, ancak kalite ne durumda? "Ökotest" 19 barbekü sosisini test etti. Sadece bir tanesi “çok iyi” çıktı.

Almanya'da mangal yapmak neredeyse kültürel bir gelenek haline geldi. Bir araştırmaya göre, Almanya'da her dört kişiden biri haftada en az bir kez, yaklaşık yüzde 40'ı iki haftada bir ve diğer dörtte biri de ayda en az bir kez mangal yapıyor.

Biftek ve Thuringianlar artık mangalda yerini giderek daha sık bitki bazlı ürünlere bırakıyor. Peki bu yüksek oranda işlenmiş gıdaların kalitesi, artan popülerliklerine ayak uydurabiliyor mu? Ökotest, 19 vegan barbekü sosisini hem laboratuvar testine hem de duyusal teste tabi tutarak test etti. Ürünlerin tüketicilere sunduğu şey bir güç gösterisi değil. Aksine, teste katılanlar bitki bazlı alternatiflerin neredeyse üçte ikisini tavsiye etmekte isteksiz.

SADECE 1 TANE "ÇOK İYİ" VAR

"Sosis evet, ama vegan lütfen?" Etsiz alternatifler artık birbiri ardına piyasaya sürülüyor. Ancak, kalite beklenenden çok aşağıda kalıyor. Ökotest'e göre, barbekü sosisleri için yapılan test sonuçları hayal kırıklığı yaratıyor. Sadece Rossmann'ın “Ener Bio Tofu Sosisleri” “çok iyi” puan aldı. Diğer altı ürün ise en azından iyi.

"Organik" etiketi tek başına ürünün gerçekten en üst kalitede olduğunun göstergesi değildir. Üç organik marka o kadar kötü puan aldı ki testi geçemediler. Örneğin, "Denree vegan sosisleri" ve "Alberts Lupinen-Rostbratwurst ", Ökotest'in görüşüne göre, mineral yağ bileşenleriyle çok fazla kirlenmiş ve bu nedenle her ikisi de sadece “yetersiz” puan aldı. “Gutfried Wie Bratwurst” sucuğu da yüksek oranda klorat içermekte ve bu nedenle sadece “yetersiz” olarak değerlendirildi. Test uzmanları ayrıca "Rügenwalder Mühle"nin vegan Rostbratwurst sosisleri ve Bio Company Seitan sosisleri karşısında da hayal kırıklığına uğradı. Ökotest'e göre her iki ürün de “yetersiz” ve testi geçemedi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT