Almanya’daki fabrikaya Opel’in yeni elektriklisi için 130 milyon Euro harcanacak

Almanya’daki fabrikaya Opel’in yeni elektriklisi için 130 milyon Euro harcanacak

Stellantis, Almanya’daki Eisenach Fabrikası’na 130 milyon avronun üzerinde yatırım yapacağını açıkladı.

Opel'den yapılan açıklamaya göre, halen kompakt SUV Opel Grandland’ı üreten tesis, bu ek yatırımla modelin yeni STLA Medium platformu üzerine yükselecek Batarya Elektrikli Araç (BEV) takipçisini üretecek.

Yeni BEV modelin 2024’ün ikinci yarısında üretime girmesi planlanıyor. Eisenach’ın üretim programına bir BEV eklemek, Opel’in Avrupa’da 2028 yılına kadar tamamen elektrikli bir ürün gamına sahip olma hedeflerini destekliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Stellantis Baş Üretim Sorumlusu Arnaud Deboeuf, "Almanya’daki en kompakt fabrikamız olan Eisenach, kalite iyileştirmelerinde güçlü bir gelişim sergiledi. Stellantis’in yeni, tam BEV platformu STLA Medium ile Eisenach Fabrikası’nın kalifiye iş gücü, müşterilerimizi memnun etmek için ürettiğimiz araçların maliyetini ve kalitesini iyileştirmeye devam edecek." ifadelerini kullandı.

Opel Üst Yöneticisi (CEO) Florian Huettl de, "Thüringen’de 31 yıldır yüksek kalitede araçlar üretiyoruz ve rekabet gücümüzü sürekli iyileştiriyoruz. Opel Grandland’in elektrikli takipçisi ile bu yolda devam edeceğiz. Bu karar, Opel’in 2028 yılına kadar Avrupa’da tamamen elektrikli bir marka olma taahhüdünü destekliyor." açıklamasında bulundu.

Stellantis Opel Denetim Kurulu Başkanı ve İnsan Kaynakları ve Dönüşüm Başkanı Xavier Chereau ise, "Stellantis için ‘Birlikte Kazanma’, temel bir değer ve Eisenach için yapılan yatırım açıklaması bu temel değere vermiş olduğumuz önemi gözler önüne seriyor. Eisenach yöneticileri ve tüm çalışanların kalite ve maliyetleri iyileştirmeye odaklanması, geleceğin şekillenmesine yardımcı oluyor." değerlendirmesinde bulundu.

Thüringen Başbakanı Bodo Ramelow da, Thüringen'in şu an hızla elektrikli ulaşıma geçiş yapan köklü bir geçmişe sahip bir otomotiv bölgesi olduğunu belirterek, bu köklü geçmişle birlikte, Opel’in burada belirleyici bir rol oynamasından ve Eisenach’ta geleceğe hazır bir model serisi üretecek olmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Opel Grandland ve Grandland GSe, Eisenach’da üretilen güncel modeller

Eisenach’tan yollara çıkan Opel Grandland, kompakt SUV segmentinin önemli oyuncularından biri olarak öne çıkıyor. Sportif, zarif, kullanımı kolay ve yenilikçi teknolojileriyle müşterilere ilham veriyor. Tamamen dijital Pure Panel ile yepyeni bir kokpit deneyimi sunuyor.

Grandland ayrıca müşterilerin daha önce sadece daha üst araç sınıflarından tanıdığı ileri teknolojiler ve yardımcı sistemlerle donatılmış durumda olmasıyla da farkını ortaya koyuyor. Toplam 168 LED hücresine sahip uyarlanabilir IntelliLux LED Pixel farlar, bu teknolojilerden sadece biri olarak dikkati çekiyor.

Night Vision teknolojisi ise karanlıkta 100 metreye kadar mesafedeki yayaları ve hayvanları algılayarak sürücüyü aktif olarak uyarıyor. Opel SUV’u, markanın yeni yüzü “Opel Vizör”ü gururla taşıyor. Müşteriler, yüksek verimliliğe sahip içten yanmalı motor ve şarj edilebilir hibrit versiyonlar arasında seçim yapabiliyor. Ürün gamının tepe noktasını ise dört tekerlekten çekişli sportif Opel Grandland GSe oluşturuyor.

 

HABERE YORUM KAT