Almanya'da zamanlaması dikkat çeken karar: Sağcı parti aşırı sağcı partinin yasaklanmasını istedi

Almanya'da zamanlaması dikkat çeken karar: Sağcı parti aşırı sağcı partinin yasaklanmasını istedi

Almanya'da merkez sağda yer alan CDU'nun işçi kanadı; aşırı sağcı ve göçmen karşıtı olan AfD'nin yasaklanması çağrısında bulundu. Bu kararın, işveren sendikası başkanı Rainer Dulger'in sözlerinden 1 hafta sonra gelmesi ise dikkat çekti.

Almanya'da merkez sağda yer alan muhalefet partisi Almanya Hristiyan Demokrat Birliği (CDU)'nun işçi kanadı dikkat çeken bir karar aldı.

Berlin'de bugün yapılan bir federal konferansta CDU'nun işçi kanadı olan CDA; aşırı sağcı ve göçmen karşıtı olan AfD'nin yasaklanması çağrısında bulundu.

"TARİH TEKERRÜR ETMEMELİDİR!"

CDA tarafından yapılan çağrıda, AfD'nin "Almanya'da demokrasi için bir tehlike" olduğu belirtilirken, Alman tarihindeki Nazilerin iktidarı almasına atıfta bulunuldu ve Nazilerin "iktidarı darbe yoluyla değil, seçimler yoluyla elde etmişti" hatırlatması yapıldı. Açıklamada, "Tarihin tekerrür etmesine izin verilmemelidir" denildi.

Açıklamada, AfD'nin Almanya'nın doğusundaki bazı eyaletlerde yüzde 30'u aşan mevcut yüksek oy oranının, partinin yasaklanmasına engel olmaması gerektiği ifade edilirken, "Partinin bir federal eyalette çoğunluğu elde etmesi ve iktidar partisi olarak anayasanın korunması konusunda egemenlik kazanması beklenmemelidir" denildi. Yapılan açıklamada, "Bu nedenle bir yasaklama prosedürü başlatılmalıdır" diye belirtildi.

ZAMANLAMASI DİKKAT ÇEKTİ

Öte yandan, CDU'nun işçi kanadının yaptığı açıklamanın zamanlaması dikkat çekti. Zira, işveren sendikası başkanı Rainer Dulger, geçen hafta yaptığı açıklamada, Almanya için kalifiye işçi çağrısında bulunmuştu. Dulger, “Vasıflı işgücü açığı tamamen yok olamaz. Almanya, yurtdışından gelen vasıflı işçiler için yeniden cazip hale gelmeli" derken, "Konuksever bir kültüre ihtiyacımız var" diye belirtmişti.

Dulger, kalifiye işçilerin Almanya'ya gelmediği bir durumda, "Almanya'nın uluslararası alanda ayakta kalması mümkün olmayacaktır" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Dulger'in açıklamaları AfD'nin politikalarıyla zıt olurken, CDU'nun Dulger'in sözlerinden sadece 1 hafta sonra aldığı bu karar dikkat çekti.

ARTI49

HABERE YORUM KAT