Almanya’da yılbaşında şarap alacaklar dikkat: Avrupa için büyük satış değişikliği başlıyor

Almanya’da yılbaşında şarap alacaklar dikkat: Avrupa için büyük satış değişikliği başlıyor

Avrupa'da şaraplar hakkında yeni bir düzenlemeye gidiliyor. Artık şarap etiketlerinde besin değeri zorunlu olarak gösterilecek.

Tüm AB ülkelerinde 8 Aralık 2023'ten itibaren, şarap ve köpüklü şarap üreticileri, ürünlerinin etiketlerinde besin bilgilerini ve içerikleri açıkça göstermek zorunda kalacaklar.

Bu değişiklik, şarap severlere satın alırken daha bilinçli bir seçim yapma fırsatı sunacak. Artık şarap şişelerinin etiketlerinde, kalori, içerik ve olası alerjenler gibi besin değerleri hakkında kesin bilgiler bulunacak.

ÜRETİCİLER MEMNUN DEĞİL

Ancak, yeni etiketleme zorunluluğu şarap üreticileri için bazı zorlukları da beraberinde getiriyor. Besin değerlerinin kesin olarak beyan edilmesi, her şişenin benzersiz olması ve bileşiminin farklılık göstermesi nedeniyle ek maliyet ve organizasyonel çaba gerektirecek. Bu durumun özellikle küçük şarap imalathaneleri için bir zorluk oluşturacağı düşünülüyor.

Bu yeni düzenlemeyle birlikte ortaya çıkan diğer bir sorun ise etiketlerdeki yer sıkıntısı. Bazı temsilciler, kapsamlı ürün bilgisi sağlamak için QR kodlarının kullanılmasının bir çözüm olabileceğini belirtiyor. Birçok üretici etiketler üzerinde bu kadar çok bilgiyi sağlamanın zor olduğunu savunuyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT