Almanya’da yetkililerden “kedi” uyarısı

Almanya’da yetkililerden “kedi” uyarısı

Almanya’da yetkililer sokaklarda serbest dolaşan kedilere karşı uyardı.

Yetkililer, Almanya’da sokaklarda serbestçe dolaşan kedilerin biyoçeşitliliği tehlikeye atabileceğini söyledi. Auburn Üniversitesi'nden (ABD) Christopher Lepczyk liderliğindeki araştırma ekibi, evcil kedilerin, neredeyse tüm hayvan türlerini avlayan, ayrım gözetmeyen yırtıcı hayvanlar olduğunu açıkladı.

2000’DEN FAZLA TÜR ETKİLENİYOR

Yapılan analizlerin sonucuna göre, Dünya çağında 2000’den fazla tür kedilerden etkileniyor. Özellikle nesli tükenmekte olan canlılar kedilerden oldukça etkileniyor. Araştırmaya göre, kaydedilen av hayvanlarının 347'si (yüzde 17) halihazırda IUCN Nesli Tehlike Altındaki Türler Kırmızı Listesi'nde yer alıyor. Bu nedenle kediler birçok kuş, memeli ve sürüngen türünün neslinin tükenmesiyle ilişkilendiriliyor.

Ancak tek sorun avı yakalamak değil. Kediler aynı zamanda vahşi hayvanlara da hastalık bulaştırarak sayısız türü tehlikeye atıyor. Doğa koruma derneği NABU'nun tahminlerine göre, yalnızca Almanya'da 15 milyondan fazla evcil kedi her yıl on milyonlarca kuşu öldürüyor.

Kediler Antarktika hariç her kıtada bulunur ve hatta yüzlerce adaya tanıtılmıştır, bu da onları en yaygın hayvan türlerinden biri haline getiriyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT