Almanya'da yetişkin başına 25 gram esrar artık yasal!

Almanya'da yetişkin başına 25 gram esrar artık yasal!

Yetişkinlerin eğlence amaçlı kullanımı için Almanya hükümeti, az miktarda esrar satın almayı ve bulundurmayı onaylayan yasayı kabul etti.

Bu yasa gereğince, kişilere 25 grama kadar esrar bulundurma izni verilecek ve kişisel kullanım için en fazla üç kenevir bitkisi yetiştirme hakkına sahip olacaklar.

Kâr amacı gütmeyen "kenevir dernekleri" üyelerine günde en fazla 25 gram ve ayda en fazla 50 gram esrar dağıtma hakkına sahip olacaklar. 18 ila 21 yaş arasındaki kişilere ayda en fazla 30 gram verilmesine izin verilecek.

Bu dört yıl süreyle denenecek yasa hakkında konuşan Şansölye Olaf Scholz, yasanın siyah piyasayı engellemeyi, tüketicileri katkı maddesi eklenmiş veya toksik maddelerle kontamine edilmiş esrara karşı korumayı ve uyuşturucu suçlarını azaltmayı amaçladığını belirtti.

Yeni esrar yasası neleri kapsıyor?

  • Kişiler 25 grama kadar esrar bulundurabilecekler.
  • Her kişi en fazla üç kenevir bitkisi yetiştirebilecek.
  • Kar amacı gütmeyen "kenevir dernekleri", üyelerine günde en fazla 25 gram, ayda en fazla 50 gram esrar dağıtabilecekler.
  • 18 ila 21 yaş arası kişilere ayda en fazla 30 gram esrar verilebilecek.
  • Yasa dört yıl süreyle denenecek.
  • 18 yaş altındakilere yasak.

Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, düzenlediği basın toplantısında, "Tüketimi sınırlamak ve özellikle çocuklar ile gençler için daha güvenli hale getirmek istiyoruz. Ancak bunu yaygınlaştırmak istemiyoruz" dedi.

Esrar üretimi ülkede zaten yasaldır ve sınırlı tıbbi kullanım amaçları için de kullanılabilir.

Sağlık Bakanı, planın önemli bir bölümünün uyuşturucu kullanımının riskleri konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan bir kampanya olduğunu da vurgulayarak, 18 yaş altı bireyler için esrar bulundurma ve tüketiminin yasak olduğunu belirtti.

Çocukların ve gençlerin daha iyi korunacağını ve daha fazla eğitim sağlanacağını ifade eden Lauterbach, "Yaptığımız şey aynı zamanda yakalananlara önleyici tedbirler sunmak. Sorunlu tüketim durumunda gençlik daireleri de devreye girecek, böylece bu sorunu çözmeye odaklanacağız" şeklinde konuştu.

Ancak yasaya şiddetli bir muhalefet bulunmaktadır. Muhalefet partileri, yasanın uyuşturucu kullanımını teşvik edeceği ve reşit olmayanları riske atacağı konusunda uyarıda bulunurken, bazı yargıçlar da yasanın yargı sistemine daha fazla yük getireceğini iddia ettiler.

Milletvekilleri, tasarıyı 4 Eylül'de yaz tatilinden döndüklerinde görüşmeye başlayacaklar. Oylamanın yıl sonuna kadar gerçekleşmesi bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
1 Yorum