Almanya’da yere izmarit atmanın cezası belli oldu

Almanya’da yere izmarit atmanın cezası belli oldu

Almanya’nın başkentinde yasadışı atık bırakılmasını önlemek için cezalar artırılıyor. Sigara izmaritine 250 Euro (8 bin 759 ) yanlış çöpe ise 500 Euro (17 bin 518) ceza kesilecek.

Berlin yönetimi çevreyi korumak ve yasadışı atığı önlemek için bazı kalemlerde ceza miktarını artırma kararı aldı. Buna göre sokağa sigara izmariti atan, yanlış konteynere çöpünü bırakanlara yüzlerce Euro ceza kesilecek.

Sonhaber.eu’nun haberine göre, CDU ve SPD partilerinden oluşan Berlin yönetiminin aldığı karar uyarınca sokağa sigara izmariti veya tek kullanımlık poşetlerden atanlara verilen ceza 55 Euro’dan 250 Euro’ya çıkacak. Yanlış çöp konteynerlerine atık bırakanlara ise torba başına 500 Euro ceza kesilecek.

YEŞİL ALANLARDA YANGIN ÇIKARANA 10 BİN EURO CEZA

İki kilogram ve üzeri atıklar için kesilen ceza miktarı ise 100 Euro’dan 3 bin Euro’ya kadar çıkabilecek. Hacimli atıkların yasadışı şekilde imha edilmesi hâlinde, miktarına bağlı olarak uygulanan cezalar 400 Euro’dan 8 bin Euro’ya kadar yükselecek.

En yüksek cezalar ise yeşil alanlardaki bitkilere zarar verenlere veya bu alanlarda yangın çıkartanlara verilecek. Bu kişiler 10 bin Euro’ya kadar ceza ile karşılaşabilecek.

Yanlış çöp konteynerlerine atık bırakmanın cezası da her bir torba için 500 Euro olarak belirlenecek.

HABERE YORUM KAT