Almanya'da yeni yılda gelir vergisi değişiyor... Kaç para cebinizde kalacak

Almanya'da yeni yılda gelir vergisi değişiyor... Kaç para cebinizde kalacak

Almanya'da gelir vergisinde değişiklikler geliyor. Finans bilimci Frank Hechtner, bazı hesaplamalar yaptı ve hem iyi hem de kötü haberler duyurdu...

Almanya'da gelir vergisi oranında yapılan değişiklikler önümüzdeki yıl yürürlüğe girecek. Ancak birçok kişi değişikliklerin ne getireceğini bilmiyor.

Erlangen-Nürnberg Üniversitesi'nden Finans Bilimci Frank Hechtner ise konuyla ilgili birtakım hesaplamalar yaptı. Buna göre, birçok vergi mükellefi önümüzdeki yıl birkaç yüz Euro daha fazla paraya sahip olacak. Bunun nedenlerinden başlıcası, gelir vergisi oranındaki değişiklik olacak.

DAHA FAZLA PARA GELECEK

Hesaplamaya göre, ayda 3.000 Euro geliri olan bekar bir kişi 2024 yılında toplam 172 Euro daha fazla paraya sahip olacak. Ayda 5.000 Euro kazanan bekar bir kişinin ise 292 Euro daha fazla para cebinde olacak.

İki çocuklu bir aile için yardım önemli ölçüde daha yüksek olacak. Eğer eşlerden biri ayda 2500 ve diğeri 4000 Euro kazanıyorsa, yardım 508 Euro'ya ulaşacak.

En çok kazanan ve 16.000 Euro geliri olan ailelerin eline 1600 Euro daha fazla para geçecek.

Alman ekonomisi gazetesi Handelsblatt'a konuşan Hechtner, "2024 yılı için gelir vergisi oranında yapılacak değişiklik önemli ölçüde rahatlama sağlayacaktır" dedi.

BEKARLAR İÇİN EK YÜK

Çocuksuz vergi mükellefleri özellikle daha yüksek sosyal güvenlik katkı paylarından etkileniyor. Hechtner'e göre, sosyal güvenlik primleri açısından tek bir kişi için ek yük, gelecek yıl 722 Euro ile zirveye ulaşacak. Yüksek gelirli bir aile ise 2024 yılında en yüksek 541 Euro daha fazla sosyal güvenlik primi ödemek zorunda kalacak.

Bunun bir nedeni, yasal sağlık sigortasındaki ortalama ek katkı oranının 2024 yılında birçok sigortalı için yüzde 1,6'dan yüzde 1,7'ye yükselecek olması. Yüksek gelirliler için yasal sosyal sigorta programlarındaki katkı payı değerlendirme limitleri de artacak. Bu durum önümüzdeki yıl bir dizi vergi indirimi önlemi ile dengelenecek. Örneğin, vergi mükelleflerinin vergi ödemek zorunda olmadıkları vergiden muaf temel ödenek 10.908 Euro'dan 11.604 Euro'ya yükselecek. Çocuk parası ise 6024 Euro'dan 6384 Euro'ya yükseltilecek.

"SOĞUK İLERLEME"

Buna ek olarak federal hükümet, vergi oranlarını değiştirerek "soğuk ilerleme" olarak adlandırılan durumu eşitliyor.

"Soğuk ilerleme" terimi, en fazla enflasyon oranını telafi eden bir ücret artışının, bir kişinin gerçek geliri artmadan daha yüksek bir vergi oranına kaymasına neden olduğu etkiyi ifade eder.

Hesaplamalarda, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren vergi ve sosyal güvenlik katkı paylarında yapılacak tüm değişiklikler dikkate alındı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT