Almanya'da yeni yılda depozito kuralları değişiyor...

Almanya'da yeni yılda depozito kuralları değişiyor...

Almanya'da 2024 yılında depozito kurallarında değişiklik geliyor. Ancak yeni kural süpermarket müşterilerini hijyen sorunuyla karşı karşıya bırakacak...

Almanya'da 2024 yılından itibaren süpermarketlerdeki tüketicilerin depozito kurallarında yapılacak bir değişikliğe hazırlıklı olmaları gerekecek.

Alman Ambalaj Yasası, "süt ve süt içeriği en az yüzde 50 olan karışık sütlü içecekler" ile "yoğurt ve kefir başta olmak üzere diğer içilebilir süt ürünlerinin" 2024 yılından itibaren 25 centlik depozito ek ücretine tabi olmasını öngörüyor. Ancak Alman Süt Endüstrisi Birliği Genel Müdürü Eckhard Heuser'e göre, süpermarketlerdeki depozito makineleri "bu tür ambalajlar için tasarlanmadı". Bu da yeni kuralın ayrı bir sorunu da beraberinde getirdiğini gösteriyor.

Depozito zorunluluğundaki değişiklik başlangıçta şirketler için yüksek bir mali yük anlamına da gelebilir ve bu da tüketicileri potansiyel olarak artan fiyatlarla karşı karşıya bırakabilir. Bavyera Süt Üreticileri Birliği'ne göre ise bir "fiyat şoku" ve satın alma isteksizliği olup olmayacağı henüz belli değil.

HİJYEN SORUNU

Ancak süt, yoğurt ve kefirden alınan depozitonun 25 cent artması tek değişiklik değil. Gelecekte tüketiciler bu ambalajları depozito makinelerine iade etmek zorunda kalacak ve bu da süpermarketler için bir hijyen sorunu haline gelebilecek.

Bu durumun hijyenik olmamasının bir sebebi, süt kalıntılarının genellikle kaplarda kalması ve bunun da mikroorganizmalar için iyi bir üreme alanı oluşturması...

Birçok otomat halihazırda pek de hijyenik olmasa da gelecekte, özellikle de kapaksız süt ürünleri eklenirse bu makinelerin daha da yoğun kokabileceği ifade ediliyor.

Depozitolu kuralından sonra, 2024 yılından itibaren süt, yoğurt, kefir ve diğer karışık sütlü içecekler artık "sarı çöp kutusuna" atılmayacak.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
1 Yorum