Almanya'da yeni olaylar: Bu kez doğudaki Leipzig karıştı 

Almanya'da yeni olaylar: Bu kez doğudaki Leipzig karıştı 

Koronavirüsün AB'nin en zenginlerinde de bazı taşları yerinden oynattığı ve “kentsel dönüşüme itiraz” biçimini alarak sosyal bir olaya dönüşmeye başladığı gözleniyor. Leipzig'de devam eden olaylar, cumartesiyi pazara bağlayan gece iyice sertleşti.

Korona krizinin, Federal Almanya'da yeni biçimler alarak toplumsallaşacağı anlaşılıyor. Arkası bir türlü kesilmeyen olaylar nedeniyle Alman medyası artık açıkça “Leipzig'in huzura hasret kaldığını” yazıyor. Leipzig, bundan tam 30 yıl önce bu sıralarda Alman Demokratik Cumhuriyeti'nin birkaç ay içinde yıkılmasına yol açan kitle gösterilerine de sahne olmuştu. 


Cumartesi akşamı Almanya'nın doğusundaki bu en önemli kentte düzenlenen bir gösteri daha, polis tarafından dağıtıldı. Gösteriye son verilme nedeninin polise yapılan taşlı saldırılar, bu arada binalara atılan yanıcı maddeler olduğu ileri sürüldü. Üç gecedir devam eden protestoların önünü radikal sol grupların çektiği belirtilirken, bunların “ev işgali üzerinden” ödenemez boyutlar alan kiralarla sosyal konut eksikliğine dikkat çekmek istediği hatırlatıldı. Bu arada kentsel dönüşüm nedeniyle bölgeden sürülen düşük gelirli insanların durumu da tartışma konusu oldu.


Cumartesi akşam saatlerindeki toplantıda, göstericilerin "Mücadeleleri birbirine bağlayın!-Dayanışmacı komşuluk” yazılı pankartlar eşliğinde ve yanan meşaleler taşıyarak Leipzig'in Connewitz semtinde yürümesi, güvenlik birimlerince kuşkulu bulundu. Bu arada gösterinin başlamasından birkaç yüz metre sonra yürüyüşün çığrından çıktığı, polise ve binalara taşlarla yanıcı maddeler atıldığı, bu gerekçeyle de dağıtıldığı belirtildi. 

1-001.jpg


Leipzig Polis Sözcüsü Mandy Heimann, gösterinin “barıştan uzak durumu” nedeniyle bu yola başvurulduğunu açıkladı. Bu kararın ertesinde yüzleri maskeyle kapanmış göstericilerle polis arasında kovalamaca başladığı ve çok sayıda göstericinin gözaltına alındığı gözlendi. Leipzig'in güney bölümünde özellikle tramvaylar trafikten çekilirken, bir polis helikopterinin sürekli olayların geçtiği Connewitz semti üzerinde uçması dikkat çekti. Connewitz sol grupların güçlü olduğu bir bölge sayılıyor. 


Leipzig polisinden yapılan ilk açıklamalarda gösteriye katılanların sayısının “500 civarında” olduğu belirtildi. Kesin sayıların daha sonra verilmesi bekleniyor. 


Leipzig'de perşembe ve cuma geceleri de olaylar yaşanmıştı. Yenileneceği ileri sürülen bazı evler işgal edilmiş, işgale polis gücüyle son verilmişti. Leipzig Emniyet Müdürü Torsten Schultze şehrin doğu bölgesinde polise saldırılar gerçekleştirildiğini hatırlatırken, saldıranların da “gözle görülür biçimde aşırı solcular” olduğunu ileri sürmüştü. Perşembe ve cuma günkü olaylarda 9 memurun yaralandığı açıklandı. 


Cumartesi akşamı ise Leipzig polisinin çevre güvenlik birimlerinden destek alarak büyük bir güç halinde gösteriye karşı konuşlandığı, Thüringen ve Federal Polis'ten birliklerin de bölgeye intikal ettiği bildirildi. Polis Sözcüsü Mandy Heimann, Alman Basın Ajansı DPA'ya yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin gösterinin sakin geçmesi ve gösteriyi düzenleyenlerle görüşmek için çaba harcadığını belirtirken, olayların bu biçimi almasından üzüntü duyduklarını söyledi. 


Pazar gününün ilerleyen saatlerinde Leipzig olaylarıyla ilgili Berlin'den açıklama yapılması bekleniyor. Avrupa'nın en zengin ülkesindeki korona sinirliliği toplumsal bir sürtüşmeye dönüşürken, ilk işaretlerin doğu eyaletlerinden gelmesi ayrıca dikkat çekiyor.  


+49-BERLİN/LEİPZİG


FOTO: Hendrik Schmidt / DPA
 

HABERE YORUM KAT