Almanya’da yeni kriz: “Esrar Yasası’nı durdurun”

Almanya’da yeni kriz: “Esrar Yasası’nı durdurun”

Almanya’da Federal Meclis’ten sonra Eyaletler Meclisi’nden de Esrar Yasası geçti. 1 Nisan itibariyle uygulamaya konulacak olan yasanın engellenmesi için Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’e çağrı yapıldı.

CDU/CSU Federal Meclis Grup Başkanı Friedrich Merz, “İktidara gelince bu tasayı iptal edeceğiz” açıklamasını yinelerken, CDU Sağlık Politikası Uzmanı Tino Sorge, ülkenin ve gençlerin geleceğinin tehlikeye atılmaması için Cumhurbaşkanı Steinmeier’in yasayı imzalamamasını istedi.

Sorge, “Eyalet içişleri bakanlarının çoğu bu gelişmeye çok eleştirisel bakıyor ve destek vermiyor. Biz, çok açık bir biçimde Cumhurbaşkanı Steinmeier’e bu yasayı imzalamama çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Yasaya göre 18 yaşın üzerindekiler kendi kullanımları için üzerlerinde 25, evlerinde de 50 grama kadar esrar bulundurabilecek. Aynı zamanda evlerde veya bahçelerde yetişkinler için kişi başına 3 adet kenevir yetiştirilmesine izin verilecek. Üye sayısı 500’ü geçmemek şartıyla kulüpler oluşturulmasına ve ortak kenevir yetiştirilmesine de izin verilecek.

HABERE YORUM KAT