Almanya’da yeni Covid-19 skandalı: Testi pozitif çıkan 900 kişinin sonuçlardan haberi yok

Almanya’da yeni Covid-19 skandalı: Testi pozitif çıkan 900 kişinin sonuçlardan haberi yok

Almanya’nın Bavyera eyaletinde tatilden dönen on binlerce kişinin sınır kapılarında yaptırdıkları Covid-19 testi sonuçlarının gecikmesi tepkilere neden oldu. Test sonucu pozitif çıkan 900 kişi, durumundan habersiz.

Almanya’nın Bavyera eyaletinde tatilden dönen on binlerce kişi sınır kapılarında yeni tip koronavirüs (Covid-19) testi yaptırdı. Ancak test sonuçlarının gecikmesiyle büyük bir skandal patladı. Yaklaşık 90 bin testten 44 bininin sonuçlarının test sahiplerine ulaştırılmadığını ifade eden Bavyera eyalet hükümeti, bunlar arasında 900 kişinin test sonuçlarının pozitif çıktığını açıkladı. 

Test sonucu pozitif çıkan 900 kişinin sonuçlardan haberdar olmadığı için ev karantinasında da bulunmadığı belirtildi. Söz konusu durumun can sıkıcı olduğunu dile getiren Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Bu hemen düzeltilmeli ve bir daha olmamalıdır” dedi. Kuzey Denizi’ne yapacağı ziyareti iptal eden Söder, “Tüm bağlantılar derhal kontrol edilmeli. Bavyera önceliklidir” ifadelerini kullandı.

Bavyera Eyaleti Sağlık Bakanı Melanie Huml ise düzenlediği basın toplantısında bu son olayın basite alınacak bir durum olmadığını ifade etti. Huml, “Test sonuçlarının gecikmesi beni sinirlendiriyor. Basite alınacak bir durum değil” dedi. Verilerin elle yazılıyor olmasının gecikme nedenlerinden biri olduğunu söyleyen Huml, beklenenden daha fazla kişinin test yapılmasının da diğer bir neden olduğunu dile getirdi.

Muhalefet partileri test sonuçlarının gecikmesi sonucu eyalet hükümetini ve Başbakan Söder’i eleştirdi. Bavyera eyaletinde bulunan sınır kapılarından karayolu ile ülkeye giriş yapan kişilerin test merkezlerinde yaptırdığı testlerin çoğunlukla tatilden dönenlere ait olduğu belirtiliyor.

+49 – KÖLN

FOTO:  Denis Jung on Unsplash

HABERE YORUM KAT