Almanya'da yeni asgari ücret belli oldu

Almanya'da yeni asgari ücret belli oldu

1 Ocak 2024'ten itibaren Almanya'nın yasal asgari ücreti 12 Euro'dan 12,41 Euro'ya, ardından Ocak 2025'te tekrar 12,82 Euro'ya yükselecek.

Almanya Asgari Ücret Komisyonu, hem 2024 hem de 2025'te asgari ücretin 41 sent artmasını sağlayacak olan önümüzdeki iki yıldaki artışına ilişkin planlarını haziran ayında açıklamıştı.

1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde asgari ücretin iki aşamada 12.82 Euro’ya yükseltilmesi teklifi kabinede kabul edildi.

1 Ocak'ta alt ücret sınırı saat başına brüt 12,41 Euro'ya, bir yıl sonra ise 12,82 Euro'ya yükseltilecek. Bu yüzde 6,8 oranında bir artışa karşılık geliyor.

TEPKİ GÖSTERDİLER

Asgari ücret artışı konusunda Almanya'da tartışmalar yaşanıyor.

Yeşiller Partisi genel başkan yardımcısı Andreas Audretsch, yaptığı açıklamada, artışın çok küçük olduğunu ve komisyonun kararının "kötü bir şakadan başka bir şey olmadığını" söyledi.

Geçtiğimiz günlerde muhalefette yer alan Sol Parti'den ayrılarak yeni bir parti kuracağını açıklayan Sahra Wagenknecht, de daha yüksek asgari ücret ve çok yüksek gelir ve varlıklara yönelik önemli ölçüde daha yüksek vergilendirme lehinde konuşmuştu. Wagenknecht ''Asgari ücretin 14 Euro olması gerekir , bu da bugünün fiyatlarıyla hâlâ çok düşük bir ücret" ifadelerini kullanmıştı.

ARTI49
Fotoğraf:Unsplash

HABERE YORUM KAT
6 Yorum