Almanya'da yayaların trafik ihlali 350 Euro'ya patlayabilir!

Almanya'da yayaların trafik ihlali 350 Euro'ya patlayabilir!

Almanya'da bazı ihlallerin cezası yayalar için çok fazla olmasa bile yapılan bir ihlalin cezası 350 Euro'yu buluyor...

Vatandaşlar karayolu trafiğine yaya olarak da katılıyor teoride bu bilinse de pratikte pek çok kişi bunun ne anlama geldiğinden habersiz. Yayalar da trafikte kaosa neden olabiliyor.

Kazasız bir arada yaşama, karayolu trafiğinde her şeyden önce gelen en önemli şeylerden biri ve yayalar tarafından da bozulabiliyor. Yaya olarak trafik kurallarını çiğneyen, hatta başkalarını tehlikeye atan kişiler de para cezalarıyla karşılaşabilir.

350 Euro cezası var

Bisiklet, kaykay, tekerlekli paten, scooter kullanan veya yürüyen herkes "motorsuz yol kullanıcısı" olarak kabul edilir ve ihlalleri bir para cezası kataloğuna göre cezalandırılan belirli kurallara tabi.

Çoğu durumda, yayalar için 5 euroluk bir uyarı cezası verilir ancak, açıkça sıralanmış trafik kurallarını ihlal etmeleri durumunda, para cezası çok daha yüksek olabilir. 60 Euro'dan itibaren artık bir uyarı değil resmi para cezası olarak adledilir.

Yayalara yönelik olmayan bir alanda otoyola giren veya bir motorlu yoldan geçen kişilere 10 euro para cezası uygulanır.

Bir kişinin karayolu trafiğinde yaya olarak işleyebileceği en pahalı idari suç, hiç şüphesiz bariyeri veya yarı bariyeri zaten kapalı olan hemzemin geçidi geçmek. Yaya veya bisikletçi olarak kapalı bariyere rağmen bir hemzemin geçidini geçenler, 350 Euro'ya kadar para cezasıyla karşılaşabilirler.

HABERE YORUM KAT