Almanya'da yaşayanlar en çok bundan korkuyor

Almanya'da yaşayanlar en çok bundan korkuyor

Almanya'da yaşayan bin kişiyle yapılan ankette, vatandaşların en fazla endişe duyduğu konunun, aşırı sağcılığın yükselmesi olduğu ortaya çıktı.

Almanya'da yapılan bir araştırma, son dönemlerde ülkede yükselen ve siyasetin gündemine giren aşırı sağcılığın da etkisiyle, vatandaşların en çok "aşırı siyasi eğilimlerden korktuğunu" ortaya çıkardı.

R+V şirketi tarafından yapılan ve 1.000 Alman vatandaşının katıldığı anketin sonuçlarına göre, Almanlar toplumun bölünmesinden giderek daha fazla endişe duyuyor. Ankete katılanların üçte ikisi yakın gelecekte toplumun daha fazla bölüneceğinden ve bunun çatışmaya yol açacağından korktuğunu ifade ediyor.

Ankete katılanların yüzde 72'si sağcı aşırılıktan, yüzde 61'i İslamcı aşırılıktan ve yüzde 29'u solcu aşırılıktan korkuyor.

EN ÇOK "SAĞCI AŞIRILIKTAN" KORKUYORLAR

Siyasi aşırıcılıkla ilgili endişe Şubat ayında yüzde 59'a yükseldi. Bu oran yaz aylarına kıyasla yüzde 21 puanlık bir artış anlamına geliyor. İnsanlar açık ara farkla en çok "sağcı aşırılıktan" endişe duyuyor.

Marburg Philipps Üniversitesi'nden Isabelle Borucki, konuya dair yaptığı açıklamada "sol-sağ, yoksul-zengin ya da kentli-kırsal gibi" farklı kamplara doğru bir ayrışma olduğunu ileri sürerek, "Şimdi de aşırı sağcılar demokrasiye yönelik saldırılarıyla daha da derin bir bölünme korkusunu körüklüyorlar" ifadelerini kullandı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
1 Yorum