Almanya'da yarın sokağa çıkarken iki kere düşüneceksiniz... Telefona bildirim gönderip uyardılar

Almanya'da yarın sokağa çıkarken iki kere düşüneceksiniz... Telefona bildirim gönderip uyardılar

Baden-Württemberg, Bavyera, Rhineland-Palatinate, Hessen, Thuringia ve Saksonya eyaletleri şiddetli hava tehdidinden ya tamamen ya da kısmen etkilenecek. Telefonlara bildirim de gitti ve vatandaşlar uyarıldı!

Almanya'nın orta ve güney kesimlerinde yarın dondurucu yağmur nedeniyle siyah buz ve kırık buz riski taşıyan şiddetli hava tehdidi bulunuyor. Alman Hava Durumu Servisi'ne (DWD) göre, Baden-Württemberg, Bavyera, Rhineland-Palatinate, Hessen, Thuringia ve Saksonya eyaletleri ya tamamen ya da kısmen etkilenecek.

Alman Demiryolları Deutsche Bahn, yaptığı açıklamada, bölgesel ve uzun mesafeli taşımacılık üzerinde ülke çapında bir etki beklediğini söyledi.

ELEKTRİK KESİNTİLERİ OLABİLİR

DWD'ye göre, belirli bölgelerde aşırı fırtına uyarısı bile var ve olası etkiler arasında karayolu ve demiryolu trafiğinde büyük kesintilerin yanı sıra direkler ve binalardaki büyük buz yüklerinin bir sonucu olarak altyapıda hasar da var. Elektrik kesintileri de olabilir.

Meteoroloji servisine göre, gecenin ikinci yarısından itibaren güneybatıda yağmur yağmaya başlayacak ve Çarşamba akşamına kadar özellikle Main ve Moselle nehirlerinin güneyinde dondurucu yağmur nedeniyle yoğun buz oluşumu yaşanacak. Güney Rheinland-Pfalz ve Saarland'dan güney Hessen ve kuzeybatı Bavyera'ya kadar, metrekare başına 20 ila 30 litre arasında yağış, nesneler ve ağaçlar üzerinde "aşırı buz birikmesine" bile neden olabilir.

UYARI MESAJI YAYIMLANDI

DWD bugün telefonlara bir uyarı mesajı da göndererek, buz riskine ve soğuk havaya karşı uyarıda bulundu.

Telefonların alarmını çaldıran bildiride, söz konusu hava durumuna karşı vatandaşlar hem uyarıldı hem de bilgilendirildi.

İşte o mesaj:

dasdas.jpg

KAR YAĞIŞI VAR

Meteoroloji uzmanlarına göre, aynı zamanda Almanya'nın merkezinde de yoğun kar yağışı olacak ve Main Nehri'nin kuzeyinde 24 saat içinde 30 santimetreye kadar kar yağışı görülebilecek. Bu durumun da trafikte aksamalara ve kar kırılmalarına neden olabileceği belirtildi.

Deutsche Bahn, bölgesel ve uzun mesafeli taşımacılık üzerinde ülke çapında etkileri olacağı konusunda uyarıda bulundu. Çarşamba günü şiddetli hava riski nedeniyle yolculuklarını erteleyen yolcuların biletleri geçerliliğini koruyacak. Ayrıca tren seferleri de genel olarak iptal edildi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT