Almanya'da vergi beyannamesi için son geçerli tarih! İşte detaylar...

Almanya'da vergi beyannamesi için son geçerli tarih! İşte detaylar...

Almanya'da vergi beyannamesi en sıkıcı konuların başında geliyor. Peki, vergi beyannamesinde son geçerli tarih nedir? İşte bilmeniz gereken detaylar...

Almanya'da birçok insan için muhtemelen günlük yaşamın en can sıkıcı görevlerinden biri "vergi beyannamelerini" hazırlamak. Bu durum, 2024 yılı içinde de geçerlidir.

Peki, 2023 vergi beyannameleri için hangi son tarihler geçerli?

2023 vergi beyannamesi için son tarih bir önceki yıla kıyasla bir ay öne çekildi. Vergi dairesine beyanname vermek zorunda olanların bunu 2 Eylül 2024 tarihine kadar yapmış olmaları gerekiyor. Ancak her zaman olduğu gibi, bir vergi danışmanıyla çalışan herkesin çok daha fazla zamanı var. Burada son tarih 2 Haziran 2025'tir.

KİMLER VERMEK ZORUNDA

Diğer hususların yanı sıra, aşağıdakilere sahip kişilerin Almanya'da vergi beyannamesi vermesi gerekiyor:

- Serbest meslek sahibi, serbest çalışan veya esnaf olan
- 410 Euro'yu aşan yan gelire sahip olmak
- 410 Euro'yu aşan ücret ikamesi yardımı almış olmak (örneğin işsizlik parası, hastalık parası, kısa çalışma ödeneği)
- Aynı anda birden fazla işveren tarafından istihdam edildiğinde

FAYDALI MI

Vergi iadesi faydalı bir iştir. Zira, geri ödeme miktarları ciddi boyutta olabiliyor. Federal İstatistik Dairesi'ne göre, çoğu durumda tutarlar 100 ile 1000 Euro arasındaydı.

Öte yandan, vergi beyannamenizi zamanında tamamlayamayacağınızı fark ederseniz sinirlenmeyin. Vergi dairenize zamanında bildirimde bulunursanız, genellikle son teslim tarihini uzatabilirsiniz.

ARTI49

HABERE YORUM KAT