Almanya'da uyuşturucuya en büyük darbe vuruldu

Almanya'da uyuşturucuya en büyük darbe vuruldu

Almanya, kokain kaçakçılığına büyük darbe vurdu. Ve tam 35 ton kokain ele geçirildi. 2019 yılında Alman yetkililer tarafından ele geçirilen toplam kokain miktarı yaklaşık 11 tondu! Tek seferde 1 yılın 3 katı kokainin ele geçirilmesi dikkat çekti.

Alman müfettişler Almanya'da kokain kaçakçılığına karşı bugüne kadarki en büyük darbeyi vurmayı başardı: Birkaç milyar Euro değerinde 35 ton kokain ele geçirildi. Konuyla ilgili açıklama Cuma günü Düsseldorf Savcılığı Organize Suçlar Merkez Ofisi tarafından yapıldı. Büyük miktarda uyuşturucu geçen yıl Hamburg limanında bulundu.

Cuma günü yapılan açıklamada, aylar süren soruşturmaların ardından, keşifle bağlantılı olarak yedi federal eyalette arama yapıldığı bildirildi. Aramalar Berlin ve Brandenburg'da da gerçekleştirildi. Savcılık, yedi tutuklama emrinin uygulandığını da sözlerine ekledi.

OPERASYONLAR DÜZENLENDİ

Verilen bilgiye göre Berlin'de ve Brandenburg'un Märkisch-Oderland bölgesinde operasyonlar düzenlendi. Diğer yerler arasında Bonn, Köln, Leverkusen, Kuzey Ren-Vestfalya'daki Rhein-Sieg bölgesi ve Wachtberg, Münih, Hamburg, Aşağı Saksonya'daki Heidekreis bölgesi ve Frankfurt am Main yer aldı.

Yetkililer önümüzdeki Pazartesi günü Düsseldorf'ta düzenleyecekleri bir basın toplantısında "OP Plexus" soruşturması ve aramaların sonuçları hakkında daha ayrıntılı bilgi vermeyi planlıyor.

Son yıllarda Hamburg limanında giderek daha fazla kokain ele geçiriliyor. Şubat 2021'deki bir olay da dikkat çekiciydi: Gümrük müfettişleri Paraguay'dan gelen beş konteynerde tek seferde 16 tondan fazla uyuşturucu buldu, resmi rakamlara göre Avrupa'da şimdiye kadar ele geçirilen en büyük kokain miktarı.

Karşılaştırmak gerekirse, 2019 yılında Alman yetkililer tarafından ele geçirilen toplam kokain miktarı on tonun biraz üzerindeydi. Federal Kriminal Polis Dairesi'ne göre ele geçirilen toplam uyuşturucu miktarı 2018 ile 2023 yılları arasında yedi kat arttı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT