Almanya'da ülkücülerin silah ruhsatlarına iptal kararı!

Almanya'da ülkücülerin silah ruhsatlarına iptal kararı!

Almanya'nın Köln İdare Mahkemesi, Ülkücü hareket üyelerinin silah ruhsatlarının iptal edilebileceğine hükmetti.

Almanya Demokratik Ülkücü Türk Dernekleri Federasyonu'na (ADÜTDF) bağlı bir dernek üyesi iki kişinin yürütmeyi durdurma başvurusu, Mahkeme tarafından reddedildi. Mahkeme, bu kararını Alman iç istihbarat kurumu Anayasayı Koruma Dairesi ile Daire'nin Kuzey Ren-Vestfalya eyalet teşkilatının raporlarına dayandırdı.

Raporlar, Ülkücü hareketin "aşırı sağ" olarak sınıflandırıldığına ve "halklar arası anlayışa, halkların barışçıl bir şekilde birlikte yaşamasına ve Alman anayasasının değer anlayışına karşı bir yapılanma" olarak tanımlandığına işaret etti. Mahkeme, Ülkücü ideolojinin büyük ölçüde "ırkçılık, antisemitizm ve Hristiyan düşmanlığına" dayandığına vurgu yaptı.

ADÜTDF, Almanya'da toplam 7 bin üyeli 160 kadar dernek çatısı altında bulunan Ülkücü hareketin en büyük çatı kuruluşudur. Mahkeme, kararında "Ülkücü hareketin anayasaya aykırı amaçlar güttüğü varsayımına gerekçe oluşturacak yeterli gerçek emareler bulunduğunu" ifade etti.

Kararda, 2022 ve 2023'te Almanya'daki aşırı sağcı yapılanmalarla ilgili verilen kararlara atıfta bulunularak, "Anayasa düşmanı bir kuruluşa üye olmanın, kişinin silah taşıma hukuku açısından güvenilir olmadığı zannı için yeterli olduğu" ve kişinin bireysel olarak anayasaya düşmanca faaliyetler içinde olup olmadığına dair ek bulgulara gerek bulunmadığı belirtildi.

Mahkeme kararına karşı Münster Yüksek İdare Mahkemesi'ne itirazda bulunulabileceği ifade edildi.

HABERE YORUM KAT