Almanya’da ‘Ülkücü Hareket’ raporu

Almanya’da ‘Ülkücü Hareket’ raporu

Alman Meclisi bünyesinde hazırlanan rapora göre, ülkede faaliyet gösteren Ülkücü Hareket’in Anayasa’ya aykırı hedefleri şiddetle hayata geçirme faaliyetinde olduğu kaydedildi.

Almanya'da Federal Meclis'in Bilimsel Hizmet birimi tarafından ülkedeki Ülkücü Hareket ile ilgili hazırlanan bilirkişi raporu, Ülkücü Hareket'in yasaklanması için uzun süredir girişimlerde bulunan muhalefetteki Sol Parti'nin beklentisini arttırdı. Tagesspiegel gazetesinin ilgili haberinde, söz konusu raporda aşırı sağcı Türkler hakkında "Anayasaya aykırı hedefleri kavgacı ve saldırgan bir biçimde hayata geçirmek istiyorlar" ifadesi kullanılıyor. Bu itham, doğruluğu hukuken onaylandığı takdirde Almanya'da bir örgütün kapatılması için yeterli sayılıyor.

10 Eylül'de sunulan bilirkişi raporunda ayrıca herhangi bir örgütün yasaklanmasına sebep olan nedenler sayılırken ilgili yasada yer alan, "Bir derneğin amacı ya da faaliyetleri halklar arası diyaloğa ağır, ciddi ve kalıcı bir biçimde zarar vermek" maddesine de atıfta bulunuldu.

Haberin tamamını DW Türkçe 'den okuyabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT