Almanya'da tüketici güveni düşüyor

Almanya'da tüketici güveni düşüyor

Almanya'da bu ay için eksi 26,7 puan olarak ölçülen Tüketici Güven Endeksi, kasım ayı için 1,4 puan azalışla eksi 28,1 puana geriledi ve art arda aylık düşüşünü üçüncü aya taşıdı.

Merkezi Almanya'da bulunan pazar araştırma şirketi GfK ile Nuremberg Piyasa Kararları Enstitüsü tarafından hazırlanan gelecek aya yönelik Tüketici Güven Endeksi sonuçları açıklandı.

Buna göre, eylülde bu ay için eksi 26,7 puan olarak ölçülen Tüketici Güven Endeksi'nin, kasım ayı için 1,4 puanlık azalışla eksi 28,1'e düştüğü belirtildi. Böylece, endeks art arda düşüşünü üçüncü aya taşıdı.

Beklenti, endeksin eksi 26,5 olması yönündeydi.

GfK araştırmacısı Rolf Buerkl, verilere ilişkin değerlendirmesinde, "Art arda üç aylık düşüşle birlikte tüketici güveninin yıl sonundan önce toparlanacağına dair umutlar tamamen ortadan kalktı." ifadesini kullandı.

Yüksek gıda fiyatlarının Almanya'da hane halkının satın alma gücünü zayıflattığını belirten Buerkl, "Bu da 2023'te özel tüketimin ekonomik büyümenin lokomotifi olmamasını sağlıyor." değerlendirmesinde bulundu.

HANE HALKININ SATIN ALMA GÜCÜ AZALIYOR

GfK'ye göre tasarruf eğilimi bir önceki ay 8 puandan 8,5 puana yükselirken, tüketicilerin gelir beklentileri 4 puan azalarak eksi 15,3'e düştü.

GfK piyasa araştırmacıları, Almanya'da tüketicilerin gelir beklentilerinin halen "enflasyonun pençesinde" olduğunu vurguladı. Açıklamada, "Artan gıda ve enerji fiyatları hane halkının satın alma gücünü tüketiyor ve gelir beklentileri göstergesinin sürdürülebilir bir şekilde toparlanmasını engelliyor." ifadesi yer aldı.

Alman ekonomisi artan faiz oranları ile zayıf küresel ekonomi ve yüksek enflasyon nedeniyle üst üste üç çeyrektir büyüyemedi. Ekonomi, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0,4 ve bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,1 küçülürken, yılın ikinci çeyreğinde büyüme kaydedemedi.

Uluslararası Para Fonunun tahminlerine göre, Almanya, bu yıl küçülmesi beklenen tek G7 ülkesi.

Ülkede ağustosta yüzde 6,1 olan yıllık enflasyon, eylülde beklentilere paralel yüzde 4,5'e gerilemiş ve Rusya-Ukrayna Savaşı'ndan bu zamana kadarki en düşük seviyeyi görmüştü.

HABERE YORUM KAT