Almanya’da toplu taşıma için kemer sıkma dönemi: Birçok hattın inşası ertelendi

Almanya’da toplu taşıma için kemer sıkma dönemi: Birçok hattın inşası ertelendi

Federal Hükümetin Münih’te tramvayların yaygınlaştırılması için iddialı hedefleri vardı. Ancak şimdi ekonomik nedenler dolayısıyla bazı planların ertelenmesi gerekiyor.

Almanya’da Yeşiller ve SPD 2020 yılında belediye yönetimine geldiklerinde, ulaşım devrimi için iddialı hedefleri vardı. Koalisyon anlaşmasında, bu dönem içinde beş yeni tramvay hattı inşa etme sözü verdiler. Ancak şimdi belediyenin tüm bunları karşılayamayacağı ve muhtemelen istenen projelerden bir ya da ikisine şimdilik veda etmek zorunda kalacağı belirtildi.

Önümüzdeki hafta belediye meclisi, hareketlilik komitesinde yeni toplu taşıma inşaat programını karara bağlayacak. Taslak kararda, toplu taşıma ve yeraltının genişletilmesine yönelik yatırımların 2035 yılına kadar 12.7 milyar Euro tutarında olmasının beklendiği belirtiliyor. Bu tutar yaklaşık olarak belirtildi çünkü yer altı demiryolu projesi henüz ön planlama aşamasında olduğu için maliyetler henüz belirlenmedi.

İnşaat komitesi, Pasing'e giden U5'in inşası için belediyeye yeterince para harcama yetkisi verdi. Belediye aslında 898 milyon planlıyordu, ancak şimdi yaklaşık 1,2 milyar gerekiyor.

Belediye, şehrin hala bunu karşılayıp karşılayamayacağını merak etmeye başladı. Toplu taşıma programına ilişkin karar taslağında şu ifadeler yer alıyor: "Bu hacim şu anda şehir ve belediye hizmetleri tarafından bütünüyle finanse edilemez. Dolayısıyla toplu taşıma inşaat programlarına sadece en acil yatırım tedbirleri dahil edilebilir.”

BAZI PLANLAR ERTELENİYOR

Hareketlilik departmanı planlarından tamamen vazgeçmek istemiyor. Ancak bazı tramvay güzergahları yıllar sonrasına ertelenecek. Örneğin Y-North tramvayı. Şehir, çok sayıda yeni hatla uğraşmak yerine, planlaması ileri aşamada olan güzergahlara yoğunlaşacak.

ARTI49

HABERE YORUM KAT