Almanya'da Temmuz ayındaki değişiklikler

Almanya'da Temmuz ayındaki değişiklikler

Temmuz 2024'te tüketiciler için birçok değişiklik geliyor. Hizmet bedeli ayrıcalığı sona eriyor, emekliler daha fazla para alıyor ve yeni bir geçiş ücreti yükümlülüğü var.

Yeni ay, yeni değişiklikler: Temmuz 2024, Almanya'da milyonlarca insan için sonuçları olacak bazı küçük ve büyük değişiklikler de getirecek. Örneğin; emekliler ve araba sürücüleri uyum sağlamak zorunda kalacak. Ayrıca esrar kulüpleri, servis ücreti ayrıcalığı ve içki sınırı da söz konusu.

Temmuz 2024'te en önemli değişiklikler şu şekilde:

- Kenevir kulüpleri için değişim
- Servis ücreti ayrıcalığı sona eriyor
- Araçlara kara kutu zorunluluğu getiriliyor
- Emekliler için daha fazla para
- Açık içecek kapaklarının yasaklanması
- Meme kanseri taraması için yaş sınırında değişiklik
- Otoyollarda ve ana yollarda yeni geçiş ücreti zorunluluğu

Esrar kulüpleri

Yasa, 1 Temmuz'dan itibaren uyuşturucu esrarın özel derneklerde (esrar kulüpleri) toplu olarak yetiştirilebileceğini ve kulüp üyelerine dağıtılabileceğini belirtiyor. Yetiştirme dernekleri veya kenevir kulüpleri kayıtlı, kar amacı gütmeyen kuruluşlardır. Amaçları esrarın ortaklaşa yetiştirilmesini ve dağıtılmasını sağlamak. Model İspanya'daki mevcut versiyonlara dayanıyor, ancak bazı açılardan farklılık gösteriyor. Ancak, kanunda adlandırıldıkları şekliyle yetiştirme derneklerinde tüketime izin verilmiyor. Derneklerin en fazla 500 üyesi olabilir ve bu üyelere sadece sınırlı miktarlarda esrar tedarik edebilir ve satamazlar.

TV masrafları kiracılara yansıtılmayacak

Hizmet bedeli ayrıcalığı Almanya'da Temmuz 2024'te sona eriyor. Temmuz ayından itibaren ev sahiplerinin TV masraflarını kiracılara yansıtmasına izin verilmeyecek. Şimdiye kadar kablo bağlantılarını hizmet bedelleri üzerinden ödeyen kiracılar, kendi sözleşme düzenlemelerini yapmak zorunda kalacaklar. Hizmet bedeli ayrıcalığının sona ermesi, zaten fazla parası olmayan birçok kişi üzerinde gözle görülür bir mali etki yaratacak. Örneğin, gelir desteği alanlar için yasa reformu pahalıya mal olacak.

Araçlara kara kutu geliyor

7 Temmuz'dan itibaren Almanya'da yeni tescil edilen araçlara, uçak kara kutularına benzer bir olay veri kaydedicisi takılması gerekiyor. Bunun amacı, bir kazanın koşullarını açıklığa kavuşturmaya yardımcı olabilecek verileri depolamak. 7 Ocak 2026 ve 7 Ocak 2029 tarihlerinde diğer araç sınıfları için de zorunlu hale gelecektir.

Emekliler için daha fazla para

Almanya'daki 21 milyondan fazla emekli 1 Temmuz'dan itibaren yüzde 4.57'lik bir emekli maaşı artışı bekleyebilir. İlk kez hem Doğu hem de Batı bu artıştan eşit olarak faydalanacak; bu da 1.000 Euro'luk bir emekli maaşının 45,70 avro artacağı anlamına geliyor. Temmuz ayından itibaren yaklaşık üç milyon kişi de iş gücü kaybı emeklilik maaşlarına önemli bir ek alacak. Emeklilik başlangıç tarihine bağlı olarak bu artış yüzde 4.5 ila 7.5 arasında olacak.

Emekliler de Temmuz 2024'ten itibaren başka değişikliklerle karşı karşıya kalacak

Ölüm aylığı/dul aylığı: 1 Temmuz 2024'ten itibaren, dul aylığı başta olmak üzere, ölüm aylığı gelirleri için aylık ödenek 46 Euro artırılarak net 1.038 Euro'ya yükseltilecek. Buna ek olarak, yetim aylığına hak kazanan her çocuk için ödenek 220 Euro artırılacak.

Emekliler için haciz sınırları: Emekliler için haciz muafiyet sınırları 1 Temmuz 2024'ten itibaren yükseltilecek. Bu tarihten itibaren sadece 1.500 Euro'nun üzerindeki gelirler haczedilebilecek.

Çalışma gücünün azalması nedeniyle emekli maaşları için yeni ek gelir sınırları: Temmuz 2024'ten itibaren çalışma gücünün azalması nedeniyle emekli maaşları için yeni ek gelir sınırları olacak. Kazanma gücünün kısmen azalması nedeniyle bağlanan aylıklar için yıllık 37.117 Euro ve kazanma gücünün tamamen azalması nedeniyle bağlanan aylıklar için yıllık 18.558 Euro sınırı olacak.

İş gücü kaybı aylıkları için ek ödeme: İlk kez, mevcut iş gücü kaybı aylıkları için de bir ek ödeme yapılacak. Ek ödeme, doğru hesaplama ve zamanında transfer sağlamak amacıyla iki aşamada ödenecek. İlk aşama Temmuz 2024'te başlayacak ve ek ödeme normal emekli maaşı ödemesinden bağımsız olarak aktarılacak.

Kapak yasağı

Çevre kirliliğini azaltmak amacıyla, 3 Temmuz'dan itibaren bazı içeceklerde gevşek kapaklar yasaklanacak. Bu yasak, üç litreye kadar hacme sahip meyve suyu kartonları veya tek kullanımlık PET şişeler gibi tek kullanımlık plastik veya kısmen plastik ambalajları etkileyecek.

Meme kanseri taramasında değişiklik

Kadınlar meme kanseri taraması için düzenli olarak jinekoloğa gitmelidir. Yasal sağlık sigortası olan kişiler için ücretsiz meme kanseri taraması yaş sınırı 1 Temmuz'da 69'dan 75'e yükseltilecek.

Geçiş ücretinde değişiklik

1 Temmuz'dan itibaren geçiş ücreti 3,5 tondan daha ağır küçük kamyonetler için de geçerli olacak. Bu uygulama Almanya'daki otoyollar ve federal yollar için geçerlidir. Daha önce 7.5 tondan itibaren uygulanıyordu. Geçiş ücreti yükümlülüğünün uzatılmasının nedeni paradan kaynaklı.

2027'ye kadar 30.5 milyar Euro'luk ek gelir bekleniyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT