Almanya'da telefonla hastalık raporu alınabilecek

Almanya'da telefonla hastalık raporu alınabilecek

Almanya'da, pandemi döneminden sonra ilk kez, telefonla sağlık raporu alabilmeyi sağlayacak düzenleme geliyor.

Alman halk sağlığı kurumunu ifade eden Federal Ortak Komite (G-BA), telefonla hastalık raporu alabilmenin önünü açıyor. Sağlıkta bir dizi düzenleme yapmakla yetkili komitenin hazırladığı yönetmelikte, bu yolla alınan iznin yalnızca beş günlük olabileceği bilgisine de yer verildi.

SEMPTOMLARIN HAFİF OLMASI GEREKİYOR

Kararın hızlıca yürürlüğe gireceğini belirten yetkililer, hastanın rapor alabilmesi için; görüntülü muayenenin mümkün olmaması, hastanın ilgili pratisyen hekimde kaydının bulunması ve ağır semptomlar görülmemesi gerektiğini belirtiyor.

PANDEMİDE DENENMİŞTİ

"Telefonla rapor" yöntemi, Koronavirüs pandemisi sırasında, hekimlerin yüklerini hafifletmek ve hastaları mağdur etmemek amacıyla da uygulanmıştı. Pandemi döneminde verilen en uzun rapor 7 gün olabiliyorken, Ulusal Yasal Sağlık Sigortası Fonları Birliği'nin (GKV) itirazıyla gün sayısı 5'e düşürüldü.

Birlik, hastalığın telefonda değerlendirilmesinin "güvenilirliği azaltacağını ve işveren karşısında izin için yeterli delil niteliğini taşımayacağını" öne sürdü.

BAKAN'DAN DESTEK

Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach ise uygulamanın doktorların üzerindeki fiziki yükü hafifleteceğini belirterek, kararı memnuniyetle karşıladı. Lauterbach, "Bu çalışanlar, işverenler ve doktorlar için önemli bir rahatlama. Bu prosedür pandemi sırasında önemini kanıtladı ve sonra ne yazık ki sona erdi" ifadelerini kullandı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT