Almanya'da "tehlikeli" bir "ilk"... İki aday inat edince kazanan AfD oldu!

Almanya'da "tehlikeli" bir "ilk"... İki aday inat edince kazanan AfD oldu!

Almanya'da tehlikeli gelişme: Almanya'nın Saksonya eyaletinin Pirna kentinde, aşırı sağcı ve göçmen karşıtı AfD'nin adayı Tim Lochner, belediye başkanı seçildi!

Almanya'nın Saksonya eyaletinin Pirna kentindeki seçimlerden tehlikeli sonuçlar çıktı.

Kentte yapılan seçimlerde, aşırı sağcı ve göçmen karşıtı AfD'nin adayı Tim Lochner, belediye başkanı seçildi.

İKİ ADAY DA AFD'YE YARADI!

Pirna kentinde ikinci tur belediye başkanlığı seçimlerinde, AfD için aday olan Lochner’in yanı sıra merkez sağ partisinden CDU'lu Kathrin Dollinger-Knuth ve "Özgür Seçmenler"in adayı Ralf Thiele yarıştı.

Seçimlerde, oyların yüzde 38,5’ini alan Lochner, belediye başkanı oldu. Dollinger-Knuth, oyların yüzde 31,4’ünü, Thiele de yüzde 30,1’ini aldı. Böylelikle "Almanya'da ilk kez, AfD'den aday gösterilen bir siyasetçi, bir kente belediye başkanı seçilmiş" oldu.

Seçimlerde; sosyal demokrat parti SPD ve diğer partiler, AfD'ye karşı CDU'nun adayını desteklerken; Kathrin Dollinger-Knuth ile Ralf Thiele'den birisinin yarıştan çekilmeyerek AfD'ye belediye başkanlığı kazandırması Alman basınında tartışmalara neden oldu.

Ayrıca sosyal medyada iki isim de, bu yaptıklarından ötürü çok sert sözlerle eleştirildi.

Ayrıca SPD Genel Sekreteri Kevin Kühnert ise, Doğu Almanya'da yaklaşan eyalet seçimleri açısından CDU'yu izlediği rotayla AfD'yi güçlendirmekle suçladı.

2024 yılında Thüringen, Saksonya ve Brandenburg'da eyalet seçimleri yapılacak.

SEÇİMLERE KATILIM

Öte yandan, Pirna’daki ikinci tur seçimlere katılım oranının yüzde 53,8 olduğu bilgisi paylaşıldı.

AfD Partisinin üyesi olmayan ancak AfD tarafından 40 bin nüfuslu Pirna kentinde belediye başkanlığı için aday gösterilen Lochner, 26 Kasım’da düzenlenen ilk tur seçimlerinde de oyların yüzde 32,9’unu alarak sandıktan birinci sırada çıkmıştı.

Daha önce Thüringen eyaletinin Sonneberg beldesinde AfD’li Robert Sesselmann kaymakam, Saksonya Anhalt eyaletinin küçük bir kasabası olan Raguhn-Jessnitz'de AfD’li siyasetçi Hannes Loth belediye başkanı seçilmişti.

ARTI49

HABERE YORUM KAT