Almanya’da “tehlikeli” aşırı sağcı sayısı katlanarak arttı: Berlin çare arıyor

Almanya’da “tehlikeli” aşırı sağcı sayısı katlanarak arttı: Berlin çare arıyor

Almanya’da tehlike arz eden aşırı sağcıların sayısındaki artış endişe verici boyut alıyor. Sayının 2012 yılından bu yana beş kat arttığı bildiriliyor.

Almanya Federal Emniyet Teşkilatı (BKA) tarafından Alman Yazı İşleri Ağı gazeteleri ile paylaşılan bilgilere göre 18 Şubat itibariyle “tehlikeli” olarak sınıflandırılan siyasi motivasyonlu aşırı sağcıların 60 civarında olduğu belirtildi. Bu sayının 2012 yılında bu yana istikrarlı bir artış göstererek beş kat arttığı kaydedildi. DW Türkçe’nin haberine göre “tehlikeli” tanımı Almanya’da, siyasi motivasyonla terör saldırısına kadar ağır şiddet suçu işleyebileceği düşünülen kişiler için kullanılıyor.

BKA, dini motivasyonlu tehlike arz edenlerin sayısını da 660 olarak açıkladı. BKA sözcüsü bu sayının da 2007 ve 2018 yılları arasında artış gösterdiğini ve nerdeyse on kat arttığını açıkladı.

Geçen on yılın başlarından bu yana Suriye ve Irak’ta yaşanan savaşlar ve IŞİD’in ortaya çıkışıyla “tehlikeli” sayısının artışında paralellik yaşandığı belirtildi.

Sol eğilimli tehlike arz edenlerin sayısının ise ocak sonu itibariyle 5 olduğu ve tek rakamlı düzeylerde kalmaya devam ettiği kaydedildi.

HALKWEB-BERLİN

FOTO: Markus Spiske on Unsplash

HABERE YORUM KAT