Almanya'da tatil yapmak isterken dolandırıcıların kurbanı olabilirsiniz

Almanya'da tatil yapmak isterken dolandırıcıların kurbanı olabilirsiniz

Almanya'da dolandırıcıların, tatil planı yapan yurttaşları kandırmak üzere kurdukları sistem "Yok artık" dedirtecek cinsten. İşte detaylar...

Alman Tatil Evi Acenteleri Birliği (VDFA), yılbaşından bu yana artan dolandırıcılık vakalarına karşı yurttaşlara önemli uyarılarda bulundu. Birlik, Alman vatandaşlarını, özellikle olağanın dışında bir "indirim" ya da "kampanya" ile karşılaştıklarında, duruma şüpheyle yaklaşmaları konusunda uyarıyor.

İnternet dolandırıcılığının en yaygın ağlarından biri olan sahte web site dolandırıcılığı, tatil sektörünün de baş belası haline gelmiş durumda. Çok sayıda yurttaş, açılan sahte sitelerde, ucuza tatil rezervasyonu yaptırdığını düşünerek, paralarını dolandırıcılara kaptırıyor.

Peki bu nasıl oluyor?

Bu sitelerde özellikle tatil evleri son derece düşük fiyatlarla sunuluyor ve yüzde 100 depozito karşılığında daha fazla indirim vadediliyor. Ancak ödeme yapıldıktan bir süre sonra sözde acente, örneğin evdeki sözde bir kusur nedeniyle rezervasyonu iptal ediyor. An itibariyle paranızı geri almak da imkansız bir hal alıyor. Çünkü ulaşabileceğiniz gerçek kişi ya da kişiler bulmak neredeyse imkansız.

ŞÜPHEYLE YAKLAŞIN

Eğer bir tatil evi için rezervasyon yaptıracaksanız, popüler tatil yerlerindeki iyi donanımlı evlere kıyasla oldukça ucuz olan tekliflerle karşı karşıyaysanız, duruma şüpheyle yaklaşmalısınız. Bu durum özellikle fiyatın tamamının depozito olarak ödenmesi durumunda geçerlidir.

Birliğe göre, yüzde 20'lik bir depozito normal. Çünkü sadece kısa süreli rezervasyonlarda ücretin tamamı genellikle peşin ödenir.

Bir sağlayıcının ciddiyetinin bir başka göstergesi de kullanıcı yorumları olabilir. Ancak dolandırıcılar artık bunu da kendi avantajlarına kullanıyor. VDFA'ya göre, çevrimiçi derecelendirme portallarındaki sahte web sitelerinde sözde "memnun tatilcilerin" yorumları yayınlanıyor. Haliyle tek başına bu da bir web sitesine güvenmek için yeterli veriyi sunmuyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT