Almanya'da tanıştığı hemşerisini Mehdi olduğuna inanmadığı için öldürmüş!

Almanya'da tanıştığı hemşerisini Mehdi olduğuna inanmadığı için öldürmüş!

Zonguldak’ta, Murat Cura’yı (67) tabancasıyla 9 el ateş edip öldüren ve ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanan Erdoğan Kösepınar’ın (55), akıl sağlığı raporu bekleniyor.

Olay 14 Ekim 2020’de meydana geldi. Almanya’da yaşayan ve memleketine tatile giden Erdoğan Kösepınar, Almanya’dan tanıdığı Murat Cura’nın Çaycuma ilçesi Kayıkçılar köyündeki evine gitti.

Evin önünde pusu kuran Kösepınar, tabancayla 9 el ateş ettiği Cura’yı öldürdü. Tutuklanan Kösepınar hakkında, ‘tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması talebiyle iddianame hazırlandı.

Zonguldak 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede kendisini mehdi ilan eden Kösepınar’ın, bunu kabul etmeyen Cura’yı öldürdüğü ifade edildi.

İddianamede, Kösepınar için alınan Adli Tıp Kurumu raporunda, cezai ehliyetini ortadan kaldıracak herhangi bir akıl hastalığının bulunmadığı ve ceza sorumluluğunun tam olduğu açıklandı.

Kösepınar’ın iddianamede ve dosyada yer alan ifadesinde, Murat Cura’yı Almanya’dan 27 yıldır tanıdığını ve aynı tekkenin üyesi olduklarını belirtti. Kösepınar, şeyhlerinin ölmesinin ardından manadan gelen seslerin kendisini hadisi şeriflerde geçen mehdi olduğunu bildirdiğini anlatarak, şunları söyledi:


“Tarikatta bulunan kişiler bana tabi olduklarını söylediler. Ancak Murat Cura mehdiliğimi kabul etmedi. Diğer üyeleri yanına çekerek beni tarikatın dışına itti. Aynı zamanda şeytani yönü sebebiyle sürekli zahmet çektirerek beni öldürmeye çalışır şekilde ruhuma sürekli acılar, ızdıraplar gönderiyordu. Tarikatın diğer üyeleri de Allah’ı inkar ederek Cura ve şeytanlarına tabi oldular. Ben de onu öldürmek zorunda kaldım.”

‘Öldürme kastıyla ateş ettim, içimde huzur var, rahatlamış hissediyorum’

Daha önce de Cura’yı öldürmek için girişimde bulunduğunu ifade eden Kösepınar, olay gününü ise şöyle anlattı:

Olay günü evine gittim. Zile bastım ancak kimse çıkmadı. Evde olduğunu anladım. Çıkması için beklemeye başladım. Murat Cura şeytan olduğu için benimle dövüşmek zorundaydı. Ben de dövüşün bitmesi için onu öldürmek zorundaydım. Kendisinin aşağı inmesiyle hiç düşünmeden cebimdeki silahı çıkararak öldürme kastıyla ateş ettim. Vurduktan sonra dünden bugüne içimde bir huzur var. Rahatlamış hissediyorum.”

Tutuklu sanık Kösepınar, davanın ikinci duruşmasına SEGBİS yöntemiyle cezaevinden katıldı.

Duruşma, Kösepınar hakkında Adli Tıp Kurumu’ndan cezai ehliyetinin tam olup olmadığı yönünde yeniden rapor alınması için ertelendi.

 

HABERE YORUM KAT