Almanya'da sürücülere sert yaptırımlar: Ehliyetten men kuralları genişliyor

Almanya'da sürücülere sert yaptırımlar: Ehliyetten men kuralları genişliyor

Almanya'da ehliyetten men cezaları genişletiliyor. Avrupa Parlamentosu'nda çoğunluk, sürüş yasaklarının AB çapında uygulanmasını destekliyor.

Almanya'da Avrupa Parlamentosunda alınan kurallar neticesinde ehliyetlerin geri alınmasına yönelik kurallar daha katı hale getirilecek.

EHLİYETE EL KOYMA SÜRESİ UZATILACAK

Halihazırda, bir AB ülkesinde ehliyeti iptal edilen sürücüler diğer üye ülkelerde araç kullanmaya devam edebilirler. Örneğin, İtalya'da tatildeyken araç kullanması yasaklanan bir Alman, Almanya'da araç kullanmaya devam edebilir. Ancak yeni düzenlemelerle bu artık mümkün olmayacaktır.

Sürüş yasaklarına ilişkin kurallar da AB genelinde standart hale getirilecek.

Avrupa Parlamentosu üyeleri özellikle yerleşim bölgelerinde daha katı olunmasını istiyor: Bu bölgelerde hız sınırının saatte 30 km aşılması bile ehliyete el konulmasına yol açabilir.

Bir AB ülkesi bir sürücüye sürüş yasağı uyguladığında, bu sürücünün AB genelinde ehliyetinin geçerliliği 25 gün içinde kesinleştirilmelidir.

Ayrıca, geçerli bir sürücü belgesi olmadan araç kullanmanın ciddi bir trafik ihlali olarak kabul edilmesi ve birlikte cezalandırılması amaçlanıyor.

SÜRÜŞ YASAĞI UZATILACAK

Yeni düzenlemelerin yürürlüğe girebilmesi için AB üye ülkeleri ile mutabakata varılması gerekiyor. Üye devletler henüz ortak bir çizgi üzerinde anlaşmaya varmış değil ve müzakerelerin yaz aylarında yapılacak yeni parlamento seçimlerine kadar başlaması beklenmiyor.

Bir anlaşmaya varıldıktan sonra devletlerin AB direktiflerini ulusal hukuka aktarmak için iki yılları olacak.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
1 Yorum