Almanya'da Suriyeli doktora istihbaratçılık ve işkencecilik suçlaması

Almanya'da Suriyeli doktora istihbaratçılık ve işkencecilik suçlaması

Daha önce Suriye istihbaratı için çalıştığı ileri sürülen bir doktor, insanlığa karşı suç işlediği iddiasıyla Federal Almanya’da tutuklandı.

Suriye’de askeri istihbarata bağlı cezaevinde çalışan bir doktorun insanlık suçu işlediği gerekçesiyle Almanya’da tutuklandığı bildirildi.

Federal Başsavcılıktan yapılan açıklamada, hakkında tutuklama emri bulunan Suriye vatandaşı Alaa M.’nin 19 Haziran’da gözaltına alındığı ve ertesi gün çıkarıldığı Federal Mahkemece tutuklandığı ifade edildi.

Açıklamada, Alaa M.’nin 2011’de Suriye’nin Humus kentindeki askeri istihbarata bağlı bir cezaevinde doktor olarak görev aldığı ve burada tutuklulara işkence yaptığı belirtilerek, zanlının insanlık suçu işlemek ve adam yaralamaktan suçlandığı kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

23 Ekim 2011'de A. adlı bir kişinin gösterilere katıldığı gerekçesiyle Humus'taki cezaevine konulduğu aktarılan açıklamada, A.'nın işkence yapılırken epileptik nöbet geçirmesi üzerine doktor çağrıldığı aktarıldı.

Açıklamada, bunun üzerine olay yerine gelen Alaa M.’nin aniden “plastik bir boru” ile A.’yı darp etmeye başladığı aktarılarak, “A. yere yığıldığında da Alaa M. onu darp etmeye devam etti ve tekmeledi” ifadesi kullanıldı.

Ertesi gün A.'nın durumunun kötüleşmesi üzerine diğer mahkûmların talebiyle yeniden doktorun çağrıldığı belirtilen açıklamada, Alaa M. ile başka bir cezaevi doktorunun A.’yı bilincini kaybedene kadar darp ettiği ardından gardiyanların A.’yı bir battaniyeye sarıp götürdüğü bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, A.'nın daha sonra hayatını kaybettiği ancak zaman içinde ölüm sebebinin ortaya çıkarılamadığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, Alaa M.’nin 2015’te Almanya’ya geldiği ve burada doktor olarak çalıştığı bildirildi.

+49 – BERLİN

HABERE YORUM KAT