Almanya'da sürek avı: Günlerdir “46 koronalı” aranıyor

Almanya'da sürek avı: Günlerdir “46 koronalı” aranıyor

Bavyera eyaletinde testi pozitif sonuçlanan 949 kişiden 46'sına günler sonra ve hâlâ ulaşılamadı. Bu insanlara koronavirüsü taşıdıklarının bildirilememiş olması, siyasal bir depreme dönüşüyor.

Bavyera'da yapılan testler sonucu koronavirüs taşıdıkları saptanan 949 kişiden 46'sına hâlâ ulaşılamadı ve kendilerine durumları hakkında bilgi iletilemedi. Bavyera eyalet hükümeti, perşembe gününe kadar testi pozitif sonuçlanan herkesin bizzat bilgilendirileceğini duyurmuştu. Bavyera Sağlık Bakanı Melanie Huml, bu sözün pazar günü itibariyle yerine getirilemediğini kabul etti ve aramaların sürdüğünü bildirdi.

Sağlık Bakanlığından yapılan bir açıklamada, taramaların sanıldığından çok daha karmaşık olduğuna ve zaman aldığına dikkat çekilerek, gecikmenin bundan kaynaklandığı bildirildi. Özellikle otobanlardaki benzin istasyonlarında yapılan 44 bin testin sonuçlarının ilgililere ulaşıtırılamadığı haberi siyasal bir depreme dönüştü. Koronavirüs bulaşmış olan bu insanların virüsü hızla çevrelerine bulaştıracakları belirtilerek binlerce yeni Covid-19 taşıyıcısının habersizce ortalıkta dolandığı kaydedildi. Eyalet Başbakanı Markus Söder, Kuzey Denizi'ne yapacağı ziyaretleri iptal etti.

soder-test-urn-newsml-dpa-com-20090101-200814-99-161924-large-4-3-143.jpg

DURUM SANILDIĞINDAN DAHA VAHİM

Pazar günü itibariyle Almanya'daki yeni koronavirüs vakalarında yüksek rakamlar saptanmamasına rağmen durumun vahim olduğuna dikkat çekildi. Robert Koch Enstitüsü (RKI) pazar günü sabah saatlerinde önceki iki günde saptanan yüksek sayıların artık söz konusu olmadığını duyurdu, ancak bu sayıların güvenilir olmadığını, çünkü sağlık dairelerinin hafta sonunda kapalı olduğunu bildirdi. Cuma ve cumartesi, her gün 1400'den fazla koronavirüs vakası saptanmıştı. Pazar günkü 625 yeni vaka sayısının doğrulanması gerektiğine, gerçek sayıların pazartesi itibariyle belli olacağına dikkat çekildi.

RKI'den yapılan açıklamada, tekrar vaka sayılarının son derece endişe verici bir düzeyde olduğunun altı çizildi. Bu arada Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas da durumun ihmale gelemeyecek kadar nazik olduğunun altını çizdi. Maas, ikinci bir koronavirüs dalgasının ortaya çıkmaması için herkesin elinden geleni yapması çağrısında bulundu. Maas, bu durumun, adı Angela Merkel'den sonraki Almanya başbakanlığı için geçen Markus Söder'in siyasi geleceğinden çok daha önemli olduğunu vurguladı.

+49-BERLİN

FOTO: Mathias Balk / Peter Kneffel / DPA

 

HABERE YORUM KAT