Almanya’da sosyal güvenlikte yeni düzenlemeler: Çocuk parası ve sosyal yardım artıyor

Almanya’da sosyal güvenlikte yeni düzenlemeler: Çocuk parası ve sosyal yardım artıyor

Eyaletler Temsilciler Kurulu sosyal alandaki destek programına onay verdi. Buna göre çocuk parası ve sosyal yardım yükselirken, öğrencilere tam gün bakım hizmetine de bütçe ayrıldı.

ederal Almanya’da sosyal yardım parası Hartz IV, 14 avro arttırılarak 446 avroya çıkarılıyor. Hanede sosyal yardıma muhtaç ikinci kişiye 389 avro yerine 401 avro ödenmesi karara bağlandı.

Çocuk parası da yeni düzenlemeye göre 15 avro artacak. Birinci ve ikinci çocuk için, daha önce 204 avro ödenirken, yeni düzenlemeyle ayda 219 avro ödenecek, üçüncü çocuk için 210 avro yerine 225 avro, dördüncü çocuk için 250 avro yerine ayda 235 avro ödenecek.

Engelliler, bakıcı akrabalar ve kısa süreli işlerde çalışanların lehine de  ilgili değişiklikler onaylandı.

Eyaletler Temsilciler Kurulu’nun onadığı sosyal hizmetlerle ilgili düzenlemeye göre sanal eczaneler nedeniyle ayakta durmakta güçlük çeken eczanelerin durumu da güçlendirecek. İlkokullarda öğrencilere tam gün eşlik etmek için 2 milyar avroluk bütçe ayrılacak, engellilere ve hemşirelere de vergi indirimi uygulanacak. Rüzgâr enerjisi için 2030 yılına dek 15 gigavat olan genişleme hedefi, 2040 yılına kadar 40 gigavata çıkarılacak.

Önümüzdeki yıl, üç aydan fazla kısa süreli işlerde çalışanlar, kısa süreli çalışma ödenekleri alacaklar. Dördüncü aydan itibaren bugüne dek ücretlerinin yüzde 60’ını alan çalışanlar yeni düzenleme ile yüzde 70’ini alabilecekler. Çocuklu çalışanlar da yüzde 67 yerine yüzde 77’sini alabilecek.

Öte yandan doğum belgesi, ebeveyn parası ve çocuk parası için online başvurular mümkün kılınacak.

+49 – BERLİN

FOTO: DPA

HABERE YORUM KAT