Almanya'da şoke eden sonuçlar: Aile içi şiddet tırmanıyor

Almanya'da şoke eden sonuçlar: Aile içi şiddet tırmanıyor

2023 yılında 256.000'den fazla kişi yakın partner şiddetinin kurbanı oldu. Bu durum, Federal Kriminal Polis Dairesi'nin bir durum raporunda gösterildi. Önceki yıllarda olduğu gibi, yakın partner şiddetinin mağdurları ağırlıklı olarak kadınlar oldu.

Almanya'da aile içi şiddet vakalarının sayısı bir kez daha arttı. Bu, polis suç istatistiklerine ilişkin yeni bir rapora göre gerçekleşti. Rapora göre, 2023 yılında 256.000'den fazla kişi aile içi şiddet mağduru oldu. Bu bir önceki yıla göre yüzde 6,5'lik bir artış anlamına geliyor. Zaten 2022'de 2021'e kıyasla yüzde sekizden fazla bir artış olmuştu. Kısacası her yıl bu sayı artmaya devam ediyor.

Polis tarafından kayıt altına alınan aile içi şiddet vakalarının sayısı son beş yılda yüzde 19,5 oranında artarak neredeyse sürekli bir artış gösteriyor. Ancak rapora göre, hala birçok suçun, örneğin korku veya utanç nedeniyle polise bildirilmediği varsayılabilir. Aile içi şiddet mağdurlarının çoğu kadın oldu (yüzde 70,5). Vakaların neredeyse üçte ikisinde mağdur ve fail bir partner ilişkisi içinde (yüzde 65,5). Bu da toplamda yaklaşık 168.000 vakaya denk geliyor.

YAŞ ARALIĞI 30-40

Yakın partner şiddeti alanında, mağdurların yarısı suç işlediğinden şüphelenilen kişiyle birlikte yaşıyor. Hem mağdurların hem de şüphelilerin çoğunluğu 30 ila 40 yaş arasında. 2023 yılında 155 kadın ve 24 erkek; partnerleri veya eski partnerleri tarafından öldürüldü!

İstatistiklere göre, aile içi şiddetin diğer mağdurları (yüzde 34,5) aile içi şiddetten etkilendi. Bunların çoğu 21 yaşın altında. Bu, örneğin büyükanne ve büyükbabalar ile torunlar veya diğer yakın akrabalar arasında da meydana gelebilen bir şiddet türüdür. İstatistiklere göre, bu şiddet türü 2023 yılında toplam 78.341 kişiyi etkiledi. Bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 6,7 daha fazla anlamına geliyor.

Aile içi şiddete maruz kalan 88.411 mağdurun yüzde 54'ü kadın, yüzde 46'sı ise erkek oldu. Genel olarak, mağdurların neredeyse dörtte biri 14 yaşın altında! 2023 yılında 92 kadın ve 63 erkek ölümle sonuçlanan aile içi şiddet mağduru oldu!

"ŞOK EDİCİ BOYUTU..."

Federal Aile İşleri Bakanı Lisa Paus şok olduğunu ifade etti:

“Aile içi şiddet vakalarının sayısında yeniden görülen önemli artış, üzücü bir gerçeğin şok edici boyutunu göstermektedir. Şiddet gündelik bir olgudur ve bu kabul edilemez.”

İçişleri Bakanı Nancy Faeser ve Federal Kriminal Polis Dairesi Başkan Yardımcısı Martina Link ile birlikte Cuma günü Aile İçi Şiddete ilişkin Federal Durum Raporunu sundu.

Paus'a göre şu anda mağdurlar için yeni bir yasa üzerinde çalışmalar devam ediyor. Paus'un Berlin'de yaptığı açıklamada “Acilen ülke çapında, güvenli sığınaklar ve yetkin danışmanlıktan oluşan düşük eşikli bir destek hizmetine ihtiyacımız var” dedi. Şiddet Yardım Yasası olarak adlandırılan bu yasa “aile içi ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddete yönelik güvenilir ve ihtiyaç temelli bir destek sisteminin temelini oluşturacak.”

"TEŞVİK ETMEK İSTİYORUZ"

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser de şu açıklamayı yaptı:

"Toplum olarak izlediğimizi, müdahale edeceğimizi ve kadına yönelik şiddet ile aile içi şiddeti hiçbir koşulda kabul etmeyeceğimizi açıkça ortaya koymalıyız. Mağdurları güçlendirmek ve suçları bildirmeleri için onları teşvik etmek istiyoruz. Böylece daha fazla fail cezai olarak sorumlu tutulabilir. Ayrıca hiç kimsenin şiddet mağduru olduğu için utanmaması gerektiğini vurguladı. Suç hiçbir zaman mağdurda değil, her zaman faildedir."

Ayrıca Nancy Faeser, hızlı ve acil bir önlemin de duyurusunu yaptı. Buna göre federal polis karakollarında şiddete maruz kalan kadınlar için 7/24 hizmet veren bankolar kurulacak. Özel eğitimli kadın memurlar ihbarları alacak ve yardım sağlayacak. Faeser şiddet sarmalının durdurulması gerektiğini söylüyor:

"Faillerin saldırgan davranışlarını durdurmaları ve gerçekten değişmeleri çok önemlidir. Tutarlı cezai kovuşturmanın yanı sıra, failler için zorunlu şiddet karşıtı eğitime ihtiyacımız var."

ARTI49

HABERE YORUM KAT