Almanya'da sokak hayvanları var mı, uyutuluyorlar mı?

Almanya'da sokak hayvanları var mı, uyutuluyorlar mı?

Türkiye'de köpeklerin uyutulması ile ilgili yapılması düşünülen kanun değişikliği bugünlerde çokça tartışılıyor. Peki Almanya'da durum nasıl?

Erdoğan'ın talimatıyla Ak Parti yöneticileri tarafından harekete geçildi ve sokak hayvanlarının "hayati tehlike" oluşturduğu gerekçesiyle Hayvanları Koruma Kanunu'nda değişiklik için çalışmalar başlatıldı.

Meclis'e sunulacak yasa teklifinde sokak köpeklerinin "uyutulması" önerilmekte.

Peki bu durum Almanya'da nasıl? Birileri Almanya'yı örnek göstermeden isterseniz bir durumu açıklığa kavuşturalım.

ALMANYA'DA SOKAK HAYVANI VAR MI

Almanya, hayvan refahı ve koruma konusunda sıkı yasal düzenlemelere sahip bir ülke. Bu nedenle, Almanya’da sokak hayvanları, özellikle sokak köpekleri nadiren görülür.

Evcil hayvan sahipleri, hayvanlarını kayıt ettirmek ve mikroçip taktırmak zorundadır. Bu uygulama, kaybolan hayvanların bulunmasını kolaylaştırır. Almanya’da birçok hayvan barınağı ve kurtarma organizasyonu, sahipsiz hayvanlara geçici barınma, tıbbi bakım ve sahiplendirme hizmetleri sunar.

123964807-gettyimages-1239068870.jpg

Sokak köpekleri nadir olsa da, sokak kedileri daha yaygındır ve genellikle belirli bölgelerde yoğunlaşmıştır. Kediler, gönüllüler veya yerel halk tarafından beslenir. Kısırlaştırma ve aşılama programları, kedilerin popülasyonunu kontrol altında tutar.

Almanya’da hayvan refahına büyük duyarlılık vardır. Gönüllü organizasyonlar ve bireyler, sokak hayvanlarına yardım etmek için çalışır, bu da hayvanların yaşam koşullarını iyileştirir ve sahiplendirilmelerini sağlar.

1495654.webp

ALMANYA'DA SOKAK HAYVANLARI UYUTULUYOR MU

Almanya’da köpek sahibi olmak vergiye tabi. Barınağa getirilen hayvanın sahibi bulunmazsa ya da sahipsizse hayvan 6 ay burada tutuluyor. Ancak Alman Hayvan Refahı Yasası gereğince hiçbir hayvan, makul sebep olmadan uyutulmuyor. Hayvanlar ancak ağır hastalık gibi çok istisnai durumlarda veteriner onayıyla uyutulabiliyor. Ömür boyu sahiplendirilemezlerse bile hayvanlar uyutulmuyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT
2 Yorum