Almanya'da siyasilere peş peşe saldırı

Almanya'da siyasilere peş peşe saldırı

Almanya'nın Thüringen eyaletinde SDP'li Michael Müller'in evine kundaklamada bulunuldu. Müller kişisel bir husumetin aklına gelmediğini, saldırıların siyasi nedenlerle gerçekleştirildiğini iddia etti.

Almanya’nın Thüringen eyaletinde son zamanlarda politikacıları hedef alan bir dizi saldırı meydana geldi. En dikkat çekici olaylardan biri, SPD'li siyasetçi Michael Müller'in Gotha ilçesindeki evine yapılan kundaklama girişimi oldu. Polis, saldırının ardından ev ve bir araçta büyük maddi hasar oluştuğunu ve olay yerinde yangın hızlandırıcı maddelerin kullanıldığını belirtti.

Müller'in evinde kundaklama girişimi sırasında misafir olarak bulunan ve bebekleriyle birlikte uyuyan bir aile, yangının sesiyle uyanarak zamanında müdahalede bulundu. Yangın daha fazla büyümeden önlendi.

“ARTIK GÜVENDE HİSSETMİYORUM”

SPD'li siyasetçi Müller, saldırı esnasında evde olmamasına rağmen, evinde artık güvende hissetmediğini ve yaşananların kendisini derinden etkilediğini ifade etti. Saldırıyı "soğukkanlılıkla gerçekleştirilmiş" olarak nitelendiren Müller, kişisel olarak kendisine yönelik herhangi bir tehdit veya düşmanlığın farkında olmadığını söyledi.

Aynı gece Suhl'da SPD'nin iki ofisine yapılan taşlı saldırı ve Thüringen Eyalet Parlamentosu Başkanı Birgit Pommer'in seçim bürosuna çizilen gamalı haçlar da dahil olmak üzere, eyalet genelinde benzer saldırılar meydana geldi.

Thüringen Başbakanı Bodo Ramelow, bu tür saldırıları "akıl almaz" ve "çirkin bir şiddet eylemi" olarak kınarken, Thüringen İçişleri Bakanı Georg Maier,000 toplumda giderek artan bir "vahşileşme" eğilimine işaret etti. Maier, şiddetin siyasi bir araç olarak kasıtlı kullanıldığına dair endişelerini dile getirdi ve devletin bu tür olaylara karşı sessiz kalmaması gerektiğini dile getirdi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT