Almanya’da şebeke ücretleri arttı: Elektrik faturalarınıza ne olacak?

Almanya’da şebeke ücretleri arttı: Elektrik faturalarınıza ne olacak?

Almanya'da aylardır düşen elektrik fiyatlarının ardından, şebeke ücretlerinin yeniden yükselişe geçebileceği düşünülüyor. Artışların faturalara ne zaman yansıyacağı ise belirsiz.

Almanya’da devletin şebeke ücreti sübvansiyonunun kaldırılması, bazı iletim sistemi şirketlerinin elektrik maliyetlerini artırmasına neden oldu. Ancak tüketiciler henüz bu artışı faturalarında hissetmedi. Uzmanlar gelecek aylarda tüketicilerin daha yüksek elektrik faturalarıyla karşılaşacağını iddia ediyor.

Elektrik fiyatları; enerji tedarikçilerinin belirlediği işçilik, temel fiyat ve vergiler ile iletim sistemi şirketlerinin belirlediği şebeke ücreti ve yenilenebilir enerji yasası (EEG) katkısı gibi bileşenlerden oluşuyor. Bu bileşenlerin her biri elektrik fiyatlarının değişmesine neden olabiliyor.

FİYATLAR YÜKSELDİ Mİ

1 Ocak 2024 tarihinde devletin şebeke ücreti sübvansiyonu sona erdi. Bu bazı iletim sistemi şirketlerinin kilovat saat başına 3,12 sent yerine 6,43 sent şebeke ücreti almaya başladığı anlamına geliyor. Ancak bu artışın tüm tüketicileri etkilemediği görüldü. Çünkü son gelen faturalarda ortalama elektrik fiyatı yükselmedi, tam aksine düştü.

Bu düşüşün nedeni enerji tedarikçilerinin işçilik ve temel fiyatları indirmiş olmalarından kaynaklanıyor. Bu sayede yeni müşteriler için elektrik fiyatı bir yıl öncesine göre 11,4 sent daha ucuz hale geldi.

Ancak mevcut müşteriler için durum farklı. Federal İstatistik Ofisi’ne göre eski aboneler yeni abonelerden yüzde otuz daha fazla ödeme yapıyor. Bu nedenle mevcut müşterilerin daha uygun fiyatlı bir sözleşmeye geçmeleri tavsiye ediliyor.

Araştırmacılar, fiyatlardaki durumun sabit olmayacağını, şebeke ücretlerindeki artışın yanı sıra, işçilik ve temel fiyatların da ilerleyen aylarda yükselebileceğini dile getirdi. Bu durumda ilerleyen dönemlerde abonelerin yüksek faturalarla karşılaşabileceği düşünülüyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT