Almanya'da sağlık sigortalarına zam göründü!

Almanya'da sağlık sigortalarına zam göründü!

Almanya'da yasal olarak zorunlu olan sağlık sigortaları, 2024 yılında da açık vermeye devam edeceği öngörülüyor.

Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, sağlık sigortalarının milyarlarca dolarlık açığına rağmen hizmetlerde kesintiye karşı çıktı zancak Lauterbach, çalışanların katkı payının artırılmasını istedi.

Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, Redaktionsnetzwerk Deutschland'a verdiği demeçte, Maliye Bakanı Christian Lindner'in yasal sağlık sigortasına yapılan vergi sübvansiyonlarının artırılamayacağını açıkça belirttiğini hatırlattı. Bununla birlikte, Lauterbach görevde olduğu sürece hizmetlerde kesinti olmayacağını belirterek, yasal sağlık sigortası prim oranının önümüzdeki yıl biraz daha artması gerektiğini söyledi.

Lauterbach, sigorta primleri için gelir üst limitinin yükseltilmesi taleplerini reddetti. Bu sınırın yükseltilmesi için zorunlu sigorta alt gelir sınırının da yükseltilmesi gerektiğini vurguladı. Ancak bunun koalisyon anlaşmasıyla engellendiğine dikkat çekildi. Bakan, "Ben şahsen zorunlu sigorta limitinin ve gelir eşiğinin yükseltilmesiyle ilgili bir sorun yaşamam. Ancak anlaşmalara sadık kalırım" dedi.

Yasal sağlık sigortacıları, 2023 yılında mali durumlarını güvence altına alsa da 2024 için yeniden bir açık bekliyor. Çatı kuruluşu, 3.5 ila 7 milyar Euro arasında bir açık öngördüğünü açıkladı. Önlem alınmadığı takdirde, bu durumun ortalama ek katkı payında %0.2 ila %0.4'lük bir artışa neden olabileceği belirtildi.

HABERE YORUM KAT