Almanya’da sağlık çalışanlarına iş müjdesi: 5 bin kişi istihdam edilecek

Almanya’da sağlık çalışanlarına iş müjdesi: 5 bin kişi istihdam edilecek

Korona salgını boyunca federal ve eyaletler hükümetleri ile sağlık daireleri arasındaki işbirliği her zaman istendiği gibi gitmedi. Şimdi 4 milyar avroluk bir anlaşmaya varıldı. Sağlık alanında 5 bin kişi istihdam edilecek. 

Korona salgınının etkisi, federal hükümetle eyaletlerin hükümetlerini bir uzlaşmaya yönlendirdi. 2022’nin sonuna kadar en az 5 bin sağlık personeli istihdam edileceği bildirildi. 

Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn ve eyaletlerin sağlık bakanları başkanı Berlin Senatörü Dilek Kalaycı konuya ilişkin bir açıklama yaparak, 31 Aralık 2021’e kadar doktorlar, diğer uzman personel ve idari personel için en az 1500 kişilik kadro açılacağını duyurdular. Ayrıca 375 sağlık dairesinde de dijitalleşmenin güçlendirileceği kaydedildi. Bakan Spahn bunun Federal Cumhuriyet tarihinin bu alandaki en büyük yatırımı olduğuna dikkat çekti. 

Sağlık alanındaki anlaşmanın 2026 yılına dek hayata geçirilmesi için 4 milyar avro bütçe ayrıldı.

Öte yandan Şansölye Angela Merkel haftalık video konuşmasında sağlık çalışanlarının salgınla mücadeledeki rolüne övgüler yağdırdı. Başbakan Merkel “Ülkemiz salgını göreceli olarak bu kadar iyi atlatabildiyse, vaka sayıları diğer ülkelerde gözlemlemek zorunda olduğumuz düzeye ulaşmadıysa, bunu sağlık çalışanlarına borçluyuz”  dedi. 

+49 - BERLİN

FOTO: Jonas Güttler / DPA

 

HABERE YORUM KAT