Almanya’da polis şiddeti: 15 yaşındaki çocuğu yere itip başına diziyle bastırmış

Almanya’da polis şiddeti: 15 yaşındaki çocuğu yere itip başına diziyle bastırmış

Düsseldorf kentinde bir polis memurunun 15 yaşındaki bir çocuğu yere itip diziyle başına bastırdığını gösteren görüntüler ortalığı karıştırdı. Videoyu izleyen Eyaletin İçişleri Bakanı Reul “ürktüğünü” söyledi.

Almanya’nın Düsseldorf kentindeki tartışmalı polis operasyonunun ardından bir polis memurunun 15 yaşındaki bir çocuğu yere itip diziyle başına bastırdığı görüntülerin yankıları sürüyor. Alman Basın Ajansı DPA’nın haberine göre Kuzey Ren Vestfalya İçişleri Bakanı Herbert Reul olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü bildirdi. 

bildschirmfoto-2020-08-17-um-18-12-07.png

İnternette dolaşan polis operasyonuna ait bir görgü tanığının çektiği videoya işaret eden  Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Bakan Reul video hakkında “Ben de korktum” dedi. Cumhuriyet Savcılığı söz konusu polis memurunun hakkında adam yaralama suçlamasıyla soruşturma yürütüldüğünü belirtti. Genç hakkında da devletin güvenlik güçlerine karşı koymaktan işlem yapılıyor. Bakan Reul polisin diziyle kulağının üstü örtülecek şekilde bastırmasına izin verildiğini ancak boyun bölgesine bastırılmasının yasak olduğunu bildirdi. 

Konunun incelemeye alındığı ve tarafsızlık gerekçesiyle soruşturmayı Duisburg polisi ve Düsseldorf savcısının devraldığı, polis memurunun ise sahadan ofiste göreve çekildiği kaydedildi. 

Öte yandan Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) milletvekilleri Sven Wolf ve Hartmut Ganzke, “Küçük bir çocukla ilgili internette dolaşan video, rahatsız edici sekanslardan daha fazlasını gösteriyor. George Floyd'un trajik ölümünden sonra bu tür manzaraları Almanya'da asla görmemeyi umuyorduk. Güçlü bir devlet, gücüyle orantılı olarak davranmalıdır” dediler. 

Olayla ilgili görüntüleri birkaç saat içinde yüz binlerce insanın izlemesi ve toplu bir tepkiye neden olması sosyal medyanın gücüne yeni bir örnek olarak gösterildi. 

+49 - DÜSSELDORF

HABERE YORUM KAT