Almanya'da parkta dolaşmaya gitmeden önce bunu bilmelisiniz

Almanya'da parkta dolaşmaya gitmeden önce bunu bilmelisiniz

Doğa koruma kanunu kapsamında, Almanya'da yasaklı çiçeklerden birini koparırsanız binlerce Euroluk para cezalarıyla karşılaşabilirsiniz.

Birkaç yıl önce Bavyera’da bir çayırda büyük miktarda kardelen toplayan bir kişi, yoldan geçenlerin ihbarı üzerine polis tarafından tespit edildi ve doğa koruma yasalarını ihlal ettiği için para cezasına çarptırıldı.

"Bußgeldkatalog.org" göre koruma altındaki bitkilerin yasadışı toplanması eyaletlere göre değişen ve bazen şaşırtıcı derecede yüksek cezalarla sonuçlanabilir. Örneğin Bavyera’da bu suç için en az 50 Euro ceza öngörülürken, Hamburg’da 25 ila 50 bin Euro arasında değişebiliyor. Diğer eyaletlerde de benzer yüksek cezalar uygulanabiliyor.

KORUMA ALTINDALAR

Almanya genelinde sayıları azaldığı için kardelenler koruma altına alınmıştır. Bu çiçekleri bahçenizde yetiştirmek istiyorsanız, yasal düzenlemelere uygun olarak soğanlarını bir yapı marketten veya bahçe merkezinden satın alabilirsiniz.

İZNE İHTİYAÇ OLABİLİR

Evinde hobi olarak bitki yetiştirenlere koruma altındaki bitkileri izinsiz olarak toplamanın yanı sıra bazı çiçekleri bahçelerine izinsiz dikmelerinin de yasak olduğu belirtiliyor. Bu kurallar kardelenlerin yanı sıra karanfiller, nergisler, laleler ve çiğdemler gibi diğer koruma altındaki bitkiler için de geçerli.

ARTI49

HABERE YORUM KAT