Almanya'da özel sağlık sigortası olanlar bu yolla binlerce Euro tasarruf edebilir

Almanya'da özel sağlık sigortası olanlar bu yolla binlerce Euro tasarruf edebilir

Özel sağlık sigortası olan birçok kişi için maliyetler yıldan yıla artıyor. Ancak belirli bir modelle yılda birkaç bin Euro'yu telafi edebilirsiniz.

Özel ve gönüllü sağlık sigortası olanlar için iyi haber geldi. Gelir Vergisi Kanunu'ndaki küçük bir boşluk sayesinde her yıl 5000 Euro'ya kadar tasarruf saplabilirsiniz. Gelir Vergisi Desteği (Lohi) Bayern bunun nasıl olduğunu açıkladı.

Gelir Vergisi Kanunu, belirli grupların sağlık sigortası primleri için yıllık tutarın üç katına kadar avans ödemesi yapmasına izin veriyor.

Buna serbest meslek sahipleri, serbest çalışanlar, devlet memurları ve özel veya gönüllü yasal sigortası olan çalışanlar dahil. Bu ödemeler kural olarak Aralık ayı ortasına kadar yapılmalı...

PEŞİN ÖDEMEK

Lohi'ye göre, sağlık sigortası primlerinizi peşin öderseniz, "aynı anda iki harika vergi etkisi elde edebilirsiniz":

1- Birleştirilmiş katkı paylarını peşin ödeme olarak yaptığınız yıl, bu ilk vergi tasarrufuna yol açar. Bunun nedeni, primlerin sınırsız bir miktarının düşülebilmesi. Temel sağlık sigortası primleri hariç tutulduğu için burada azami bir sınır yok.

2- İkinci vergi avantajı sonraki yıllarla ilgili. Burada, yüksek sağlık sigortası primlerine ek olarak, aksi takdirde yol kenarına düşecek olan ek kişisel sigorta primlerini talep edebilirsiniz. Burada azami vergi sınırı geçerli.

Bu sınır yıllık;

-İşçiler ve memurlar için 1900 Euro ve
-Serbest meslek sahipleri için 2800 Euro

MİKTAR NEYE BAĞLI

Lohi, vergi tasarrufu miktarının kişisel vergi oranına, değerlendirme türüne ve özel sağlık sigortası için katkı modeline bağlı olduğunu açıklıyor.

Lohi, bu avantajdan yararlanmak isteyenlere, vergi avantajını bir danışmanlık hizmeti veya gelir vergisi yardımı ile hesaplatma tavsiyesinde bulunuyor.

Peşin ödeme seçeneklerini ve koşullarını netleştirmek için kendi sağlık sigortası sağlayıcınızla iletişime geçmeniz de faydalı olabilir. Bazı sağlık sigortası şirketleri sigortalılara peşin ödeme için katkı payı indirimi de sunuyor.

KİMLER YARARLANAMAZ

Ancak Lohi'ye göre, vergi tasarrufu modeli yalnızca bekar olmanız ya da her iki eşin de özel sağlık sigortasına sahip olması halinde fayda sağlıyor. Bu durumda her iki eş de peşin ödeme yapmalı.

Eğer sadece eşlerden bir kişi özel sağlık sigortası, diğerinin de yasal sağlık sigortası varsa, bu model daha az faydalı olur. Bunun nedeni, yasal sigortası olanlar için primlerin işveren tarafından aylık olarak ödenmesi ve bu nedenle kalan yıllar için maksimum vergilendirilebilir tutara dahil edilmesidir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT